Шахрайство в кредитуванні: як діють аферисти?

Кредитне шахрайство являється одним із видів інтелектуального шахрайства, й поширене практично в усіх країнах світу. При чому чим доступнішою та простішою стає послуга кредитування, тим швидше збільшується число кредитних афер. Щоб захистити себе від аферистів, варто спочатку дізнатись: звідки можна сподіватись небезпеки, як діють шахраї, та які схеми використовують?

Основні види шахрайства у кредитуванні
 1. Шахрайство з боку фінустанов: «чорні» кредитори.
 2. Кредити на чужі документи.
 3. Де можливо оформити кредит на чужі документи?
 4. Як захиститись від шахраїв?
 5. Як вибрати кредитну компанію?
 6. На що звернути увагу при оформленні кредиту онлайн?

Шахрайство з боку фінустанов: «чорні» кредитори

«Чорними» кредиторами називають нелегальні кредитні установи, які не мають відповідних дозволів на здійснення фінансової діяльності, тобто, працюють поза законом. Відповідно, сподіватись чесного та якісного обслуговування тут не варто. Чим саме небезпечна співпраця з ними?

 • По-перше, сам факт того, що дані організації працюють незаконно, означає ніким не регульовану діяльність. У випадку виникнення будь-яких непорозумінь, вирішити конфлікт буде вкрай важко. Єдиним варіантом залишається звернення до суду.
 • По-друге, нелегальні кредитні компанії можуть не тільки видавати кредити з прихованими відсотками та комісіями, але також в будь-який момент змінювати умови договору без відома позичальника, збільшуючи при цьому відсоткові ставки, терміни погашення чи розміри штрафів, а також знімати оплату за додаткові послуги по кредиту по кредиту (платне смс-інформування, страхування по кредиту і т.д.), які також підключаються без згоди клієнта
 • По-третє, співпраця з «чорними» кредиторами небезпечна з огляду на високу ймовірність стати жертвою фішингу, а саме, незаконного використання персональних даних клієнтів та передачу їх третім особам. Як наслідок, пізніше може виявитись, що на ваше ім’я оформлений чужий кредит.
 • По-четверте, нелегальні кредитні компанії часто співпрацюють з колекторами. Якщо клієнт не зможе вчасно погасити кредит або оплатити захмарні відсотки, справа може виявитись досить плачевною, адже про колекторські методи стягування заборгованості відомо немало.

Щоб не попастись на гачок «чорних» кредиторів, а вибрати надійну кредитну компанію, радимо уважно перевіряти документацію установи ще перед укладанням договору. Регулювання кредитних компаній в Україні здійснює Національна комісія у сфері державного регулювання ринків фінансових послуг. А це означає, що для здійснення законної фінансової діяльності, кредитна установа, перш за все, повинна зареєструвати компанію та отримати необхідні дозволи та ліцензії з державними печатками.

Види кредитного шахрайства в Україні - Loando.ua

Кредити на чужі документи

Другим найбільш поширеним видом кредитного шахрайства, як в Україні, так і в цілому світі являється оформлення боргових зобов’язань на чужі документи. З впровадженням новинок фінтеху та  появою дистанційного кредитування та швидких кредитів онлайн здійснення фінансових афер стало ще доступнішим та простішим для зловмисників.

Дуже часто для отримання кредиту на чужий паспорт достатньо мати копію документа в паперовому або електронному форматі, а в окремих випадках навіть цієї формальності не знадобиться. Єдина вимога – володіти інформацією з основних документів будь-якої особи, і сміливо можна звертатись за тимчасовою фінансовою допомогою.

Де можливо оформити кредит на чужі документи?

Звичайно, не в кожній кредитній установі шахраям вдасться отримати кредит на чужі документи. Більшість великих кредитних компаній, так само, як і банки, здійснюють надійну перевірку даних заявника та проводять верифікацію документів та картки. Проведення подібних афер можливе, як правило, в нових компаніях, де програми верифікації ще не налаштовані відповідним чином, а також в установах, які працюють нелегально.

Однак, треба сказати, що навіть в найбільших державних банках (здавалося б, цілком надійних) неможливо уникнути ситуації з оформленням кредитів на підроблені або чужі документи, а також інших кредитних афер. Для прикладу візьмемо ситуацію загубленим або вкраденим паспортом: щоб оформити кредит на власника паспорта, достатньо акуратно вклеїти іншу фотографію або підібрати особу з подібною зовнішністю. Помітити не точності співробітники банку можуть не завжди, адже там працюють звичайні люди, а не експерти-криміналісти.

Тому, факт злочину виявиться досить пізно, що дає можливість злочинцю замести сліди чи навіть виїхати з країни. Такi афери загрожують неминучими втратами для банку, або при відсутності доказів, боргом для справжнього власника паспорта. Правда, в окремих випадках, кредитори визнають свою вину (пов’язану з поверхневою перевіркою позичальника) та можуть списати борг за кредитом, але частіше справа тривалий час вирішується в судовому порядку. Однак навіть такий розвиток подій не гарантує, що винних буде знайдено, а потерпілого оправдано та відшкодовано моральну чи матеріальну шкоду.

Як не потрапити у пастку кредитних шахраїв? - Loando.ua

Як захиститись від шахраїв?

Головною зброєю захисту від кредитних шахраїв є власна пильність. Пам’ятаючи та застосовуючи основні правила безпеки, вдасться значно знизити ризик використання зловмисниками ваших персональних даних та оформлення на вас незаконних кредитів.

Ось кілька порад:

1.       Завжди пильнуйте за своїм паспортом. Не давайте особисті документи в руки стороннім особам, а якщо вас просять його показати для підтвердження особи, старайтесь завжди прикривати серію та номер (це зручно можна робити великим пальцем). В жодному разі не залишайте документи в якості застави, наприклад, для ломбардного кредиту. Якщо потрібно залишити десь ксерокопію паспорта, обов’язково переконайтесь, що така вимога справді обґрунтована. В крайньому випадку, на копії паспорта завжди можна залишити замітку ручкою – зіпсовану копію не вийде використовувати в шахрайських цілях, це буде своєрідним захистом персональних даних.
2.       Якщо звертаєтесь за кредитом в небанківську фінансову установу (кредитну спілку, кредитну компанію, ломбард) обов’язково переконайтесь, чи має вона свідоцтво про реєстрацію фінансової установи, яке повинно бути видане Державною комісією з регулювання ринків фінансових послуг. В іншому разі це може бути фішинг - пастка від шахраїв для крадіжки персональних даних і номера картки.
3.       Не залишайте будь-де персональних даних. Часто в інтернеті, реєструючись на різних сервісах, нас просять вказати особисті дані. Якщо ви зустрічаєтесь з вимогою вказати серію та номер паспорта, то це повинно викликати підозру. Винятком, звичайно, являється тільки оформлення кредиту онлайн або звернення в інші установи, наприклад, Бюро кредитних історій, де без цих даних не обійтись. У всіх інших випадках (в інтернет магазинах, в соціальних мережах) залишати конфіденційну інформацію максимально небезпечно.

Як вибрати кредитну компанію?

Як вибрати безпечну кредитну компанію? - Loando.ua

Вибираючи кредитну установу, пам’ятайте про необхідність дотримання кількох основних правил:

1.   Перевірте легальність компаній. Для початку перегляньте документацію, розміщену на сайті. Як правило, вона міститься в розділі «документи» чи у розділі «контакти». Для загального перегляду повинні бути доступними:

а) свідоцтво про реєстрацію фінансової установи, видане Державною комісією з регулювання ринків фінансових послуг в Україні;

б) виписка з Єдиного державного реєстру юридичних та фізичних осіб підприємців;

в) ліцензія на здійснення фінансової діяльності, видана також Нацкомфінпослуг;

г) фінансова звітність та аудиторський висновок(чим вищі обороти, тим надійніший кредитор);

д) зразок кредитного договору.

2.    Не менш важливо перевірити відомості про установу також на державних інтернет-сервісах. Обов’язково відвідайте сайт Верховної ради України та постарайтесь знайти вибрану вами установу в Єдиному державному реєстрі юридичних та фізичних осіб підприємців (ця перевірка необхідна для того, щоб переконатись, що на своєму сайті кредитор розмістив справді достовірні дані).

Після проведення перевірки щодо легальності кредитної компанії, все ще не варто поспішати з подачею заявки на кредит, навіть, якщо з документами кредитора все в порядку. Адже наявність державного свідоцтва та інших необхідних дозволів ще не означає надійнiсть та добросовіснiсть установи.

Щоб переконатись, наскільки компанії можна довіряти, важливо уважно прочитати умови кредитування, дізнатись розмір відсоткової ставки та наявність чи відсутність оплати за супутні послуги та комісії. Уважно вивчіть сайт кредитора та проаналізуйте, наскільки легко знайти потрібну інформацію.

Пам’ятайте, кожна кредитна компанія, яка веде свою діяльність чесно, зрозуміло описує умови й надає легкий доступ до всіх даних. Не зайвим буде також почитати відгуки про кредитора не тільки на його сайті, але поцікавитись компанiєю в інших джерелах: в соціальних мережах, на тематичних форумах, попитати у знайомих.

Якщо на збір інформації немає часу, а гроші потрібні терміново, можна скористатись безкоштовними сервісами, які проводять моніторинг кредитних установ та складають їх рейтинги. Для прикладу, наш сайт щомісяця оновлює рейтинг кредитів онлайн, в якому розміщує пропозиції тільки від перевірених кредитних компаній. Скориставшись рейтингом або функцією пошуку, де потрібно вказати тільки вимоги до кредиту, система миттєво підбере кілька найбільш відповідних варіантів. Таким чином ви зможете вигідно оформити кредит,  вибираючи серед надійних кредитних компаній.

На що звернути увагу при оформленні кредиту онлайн?

Як відрізнити шахрайські сайти від сайтів справжніх кредитних компаній? - Loando.ua

Заповнивши заявку на кредит та прив’язавши банківську карту (важливо щоб компанія проводила перевірку клієнта, якщо існує ймовірність оформлення кредиту без верифікації карти, це повинно насторожити), залишається останній і найголовніший етап – підписання кредитного договору. Перш, ніж щось підписувати, з документом потрібно ознайомитись, а вірніше – уважно його вивчити. Ось кілька пунктів, на які треба звернути особливу увагу:

1.  У вступі кожного кредитного договору повинні знаходитись відомості про сторони та предмет угоди (розмір кредиту). Перевірте, щоб інформація відповідала дійсності, а особливо це стосується тіла кредиту, тобто суми яку ви отримуєте «на руки» або на карту.
2.    Не менш важливим пунктом являється дата підписання контракту та дата погашення кредиту.
3.  Уважно перевірте відсоткову ставку по кредиті. Може виявитись, що в рекламі могла бути вказана мінімальна ставка, а по факту вона набагато вища. А це вже привід задуматись про чесність установи.
4.    Наявність безкоштовних послуг пролонгації та дострокового погашення. Більшість кредитних компаній не беруть оплати за надання даних послуг. Якщо в договорі вказано інше, варто задуматись, чи буде вигідним кредит за таких умов.
5.  Це ж саме стосується кредитного страхування. У рекламі майже всіх кредитних компаній вказується: «кредити онлайн без додаткових платежів, комісій та обов’язкового страхування». В дійсності виявляється, що деякі кредитні компанії все-таки включають страховку у вартість кредиту. Якщо такий пункт виявлено в договорі, то це вагома підстава задуматись, чи варто співпрацювати з даним кредитором.
6.   Уважно вивчіть пункти, пов’язані із непередбачуваними ситуаціями, простроченням платежів та правилами застосування штрафних санкцій. Все це, а також обставини продажу боргу третім особам чи колекторам, має бути детально описане в договорі. Клієнт повинен знати наслідки несплати кредиту ще на етапі його оформлення.

Отже, тільки особиста уважність та детальна перевірка, як легальності компанії, так і умов кредитування, а також інформації в кредитному договорі допоможе подбати про захист персональних даних, безпечно оформити кредит та уникнути шахраїв. А у випадку виникнення будь-яких сумнівів, краще відмовитись від пiдписання договору та пошукати іншого кредитора.

Статті

Як працює дострокове розірвання кредиту?

Зазвичай, кредитний договір може бути розірваний раніше...

Чому важливо знати що таке фішинг?

Мета фішингу - отримати доступ до вашої особистої інформації,...

Як платити за кредитом під час війни?

Воєнний конфлікт може мати серйозний вплив на економіку...

Фінансові компанії з видачі кредитів онлайн у 2023 році. Де звертатись?

Кредити онлайн в Україні в 2023 році є популярними...

Чи законне автоматичне списання коштів з рахунків боржників банками та кредитними організаціями?

Оформляючи позику готівкою та отримуючи гроші у стаціонарному...

Коментовані статті

Погашення кредиту: що потрібно знати? (6)

Без сумніву, кожен клієнт кредитної компанії або банку бажає мати найвигіднішу пропозицію. Однак, чи...

Як позбутись боргів? (5)

Борги – це серйозні проблеми, які постійно забирають наш спокій, додаткові кошти, а нерідко й здоров’я....

Кредит під 0 відсотків на картку (5)

Кредит під нуль відсотків – це пропозиція більшості небанківських кредитних компаній отримати перший...

Кредит з 18 років: де його отримати? (4)

Студенти – це люди, яким постійно потрібні гроші. Знайти оплачувану роботу важко, та й часто на неї немає...

Як оформити кредитну картку онлайн або в банку? (4)

Сьогодні кредитна карта є найбільш зажаданим банківським продуктом не тільки в нашій країні, але й у...

Додати коментар

######## ##   ## ##   ## ####### ######## 
##   ## ##   ## ###  ### ##   ##   ## 
##   ## ##   ## #### #### ##   ##   ##  
##   ## ##   ## ## ### ## ##   ##  ##  
##   ## ##   ## ##   ## ##   ##  ##   
##   ## ##   ## ##   ## ##   ## ##   
########  ####### ##   ## ####### ######## 

Увійдіть, щоб приховати це поле

Коментарі