Шахрайство в кредитуванні: як діють аферисти?

Кредитне шахрайство являється одним із видів інтелектуального шахрайства, й поширене практично в усіх країнах світу. При чому чим доступнішою та простішою стає послуга кредитування, тим швидше збільшується число кредитних афер. Щоб захистити себе від аферистів, варто спочатку дізнатись: звідки можна сподіватись небезпеки, як діють шахраї, та які схеми використовують?

Основні види шахрайства у кредитуванні

Шахрайство з боку фінустанов: «чорні» кредитори

«Чорними» кредиторами називають нелегальні кредитні установи, які не мають відповідних дозволів на здійснення фінансової діяльності, тобто, працюють поза законом. Відповідно, сподіватись чесного та якісного обслуговування тут не варто. Чим саме небезпечна співпраця з ними?

 • По-перше, сам факт того, що дані організації працюють незаконно, означає ніким не регульовану діяльність. У випадку виникнення будь-яких непорозумінь, вирішити конфлікт буде вкрай важко. Єдиним варіантом залишається звернення до суду.
 • По-друге, нелегальні кредитні компанії можуть не тільки видавати кредити з прихованими відсотками та комісіями, але також в будь-який момент змінювати умови договору без відома позичальника, збільшуючи при цьому відсоткові ставки, терміни погашення чи розміри штрафів, а також знімати оплату за додаткові послуги по кредиту по кредиту (платне смс-інформування, страхування по кредиту і т.д.), які також підключаються без згоди клієнта
 • По-третє, співпраця з «чорними» кредиторами небезпечна з огляду на високу ймовірність стати жертвою фішингу, а саме, незаконного використання персональних даних клієнтів та передачу їх третім особам. Як наслідок, пізніше може виявитись, що на ваше ім’я оформлений чужий кредит.
 • По-четверте, нелегальні кредитні компанії часто співпрацюють з колекторами. Якщо клієнт не зможе вчасно погасити кредит або оплатити захмарні відсотки, справа може виявитись досить плачевною, адже про колекторські методи стягування заборгованості відомо немало.

Щоб не попастись на гачок «чорних» кредиторів, а вибрати надійну кредитну компанію, радимо уважно перевіряти документацію установи ще перед укладанням договору. Регулювання кредитних компаній в Україні здійснює Національна комісія у сфері державного регулювання ринків фінансових послуг. А це означає, що для здійснення законної фінансової діяльності, кредитна установа, перш за все, повинна зареєструвати компанію та отримати необхідні дозволи та ліцензії з державними печатками.

Види кредитного шахрайства в Україні

Кредити на чужі документи

Другим найбільш поширеним видом кредитного шахрайства, як в Україні, так і в цілому світі являється оформлення боргових зобов’язань на чужі документи. З впровадженням новинок фінтеху та  появою дистанційного кредитування та швидких кредитів онлайн здійснення фінансових афер стало ще доступнішим та простішим для зловмисників.

Дуже часто для отримання кредиту на чужий паспорт достатньо мати копію документа в паперовому або електронному форматі, а в окремих випадках навіть цієї формальності не знадобиться. Єдина вимога – володіти інформацією з основних документів будь-якої особи, і сміливо можна звертатись за тимчасовою фінансовою допомогою.

Де можливо оформити кредит на чужі документи?

Звичайно, не в кожній кредитній установі шахраям вдасться отримати кредит на чужі документи. Більшість великих кредитних компаній, так само, як і банки, здійснюють надійну перевірку даних заявника та проводять верифікацію документів та картки. Проведення подібних афер можливе, як правило, в нових компаніях, де програми верифікації ще не налаштовані відповідним чином, а також в установах, які працюють нелегально.

Однак, треба сказати, що навіть в найбільших державних банках (здавалося б, цілком надійних) неможливо уникнути ситуації з оформленням кредитів на підроблені або чужі документи, а також інших кредитних афер. Для прикладу візьмемо ситуацію загубленим або вкраденим паспортом: щоб оформити кредит на власника паспорта, достатньо акуратно вклеїти іншу фотографію або підібрати особу з подібною зовнішністю. Помітити не точності співробітники банку можуть не завжди, адже там працюють звичайні люди, а не експерти-криміналісти.

Тому, факт злочину виявиться досить пізно, що дає можливість злочинцю замести сліди чи навіть виїхати з країни. Такi афери загрожують неминучими втратами для банку, або при відсутності доказів, боргом для справжнього власника паспорта. Правда, в окремих випадках, кредитори визнають свою вину (пов’язану з поверхневою перевіркою позичальника) та можуть списати борг за кредитом, але частіше справа тривалий час вирішується в судовому порядку. Однак навіть такий розвиток подій не гарантує, що винних буде знайдено, а потерпілого оправдано та відшкодовано моральну чи матеріальну шкоду.

Як не потрапити у пастку кредитних шахраїв?

Як захиститись від шахраїв?

Головною зброєю захисту від кредитних шахраїв є власна пильність. Пам’ятаючи та застосовуючи основні правила безпеки, вдасться значно знизити ризик використання зловмисниками ваших персональних даних та оформлення на вас незаконних кредитів.

Ось кілька порад:

1.       Завжди пильнуйте за своїм паспортом. Не давайте особисті документи в руки стороннім особам, а якщо вас просять його показати для підтвердження особи, старайтесь завжди прикривати серію та номер (це зручно можна робити великим пальцем). В жодному разі не залишайте документи в якості застави, наприклад, для ломбардного кредиту. Якщо потрібно залишити десь ксерокопію паспорта, обов’язково переконайтесь, що така вимога справді обґрунтована. В крайньому випадку, на копії паспорта завжди можна залишити замітку ручкою – зіпсовану копію не вийде використовувати в шахрайських цілях, це буде своєрідним захистом персональних даних.
2.       Якщо звертаєтесь за кредитом в небанківську фінансову установу (кредитну спілку, кредитну компанію, ломбард) обов’язково переконайтесь, чи має вона свідоцтво про реєстрацію фінансової установи, яке повинно бути видане Державною комісією з регулювання ринків фінансових послуг.
3.       Не залишайте будь-де персональних даних. Часто в інтернеті, реєструючись на різних сервісах, нас просять вказати особисті дані. Якщо ви зустрічаєтесь з вимогою вказати серію та номер паспорта, то це повинно викликати підозру. Винятком, звичайно, являється тільки оформлення кредиту онлайн або звернення в інші установи, наприклад, Бюро кредитних історій, де без цих даних не обійтись. У всіх інших випадках (в інтернет магазинах, в соціальних мережах) залишати конфіденційну інформацію максимально небезпечно.

Статті

Вкрали гроші з карти – що робити?

При виявленні підозрілих платежів з картки багатьох...

Кредит без застави. Де можна взяти гроші в борг?

Існує кілька варіантів, коли прості люди можуть отримати...

Що таке відновлювана кредитна лінія?

Життя приносить багато непередбачених ситуацій. Іноді...

Вебмані: як створити, поповнити і вивести гроші?

Електронний гаманець Webmoney набув широкого поширення...

Коментовані статті

Погашення кредиту: що потрібно знати? (6)

Без сумніву, кожен клієнт кредитної компанії чи банку бажає мати вигідний кредит, І це насправді можливо....

Як позбутись боргів? (5)

Борги – це серйозні проблеми, які постійно забирають наш спокій, додаткові кошти, а нерідко й здоров’я....

Кредит під 0 (5)

Кредит під 0 – це пропозиція більшості небанківських кредитних компаній отримати перший кредит без нарахування...

Додати коментар

##   ## ######## ##   ##  ###  ##   ## 
##   ## ##    ##  ##  ## ##  ##  ## 
##   ## ##     ## ##  ##  ##  ## ##  
######### ######   ###  ##   ##  ###  
##   ## ##     ## ##  #########  ## ##  
##   ## ##    ##  ## ##   ## ##  ## 
##   ## ######## ##   ## ##   ## ##   ## 

Увійдіть, щоб приховати це поле

Коментарі