Колектори: хто вони, їх права та методи роботи

У розмовах про непогашені кредити та прострочені платежі часто можна почути про колекторів чи колекторські компанії. Однак не всі знають, що це за організації. Більшість вважає їх діяльність незаконною. Та чи дійсно це так? Які методи роботи вони використовують та на що мають права?

Чи діяльність колекторів є законною?

Хто такі колектори?

Колекторські компанії виникли в Україні зовсім недавно. Проте останнім часом їх кількість зростає. Це пов’язано зі стрімким розвитком кредитного ринку нашої країни. Оскільки кредити онлайн видаються в набагато більших обсягах, ніж раніше, то й відповідно росте кількість заборгованостей, з якими потрібно якось боротись.

Робота колекторів, власне, полягає на стягненні боргів у фізичних та юридичних осіб. Банки, кредитні компанії та інші фінансові установи звертаються за такого роду послугами, тобто передають кредит колекторам, коли не можуть самостійно вплинути на боржників та спонукати їх до погашення боргу. Деякі банки мають власні колекторські відділи. Їх ще називають відділами по роботі з проблемною заборгованістю.

Кредитор може користуватись послугами колекторів, оплативши їх вартість, або продати проблемний борг повністю. У разі викупу проблемного кредиту колекторською компанією, до неї переходять всі права на нього. Тобто кредитором по даному кредиту стає колектор, й позичальник повинен повернути борг саме йому.

Хто регулює діяльність колекторів?

Спеціального правового поля, яке відповідало б за регулювання колекторських компаній на даний час немає. Та це зовсім не означає, що їх діяльність поза законом. Усі колекторські організації надають послуги відповідно до Цивільного кодексу України. Вони повинні мати спеціальні ліцензії, де вказується про надання права на здійснення інформаційно-консультаційної діяльності.

Відносини між кредитором та колекторами регулюються за допомогою укладання угоди, тобто договором купівлі-продажу боргу, або договором про надання та отримання певних послуг. У свою чергу, відносини між колекторами та фізичними особами регулюються загальним законодавством. Усі дії колекторів, які не суперечать та не завдають ні фізичної, ні моральної шкоди, вважаються законними.

Тут також потрібно зазначити, що жодна установа, окрім Державної виконавчої служби чи судових органів, не має права стягувати борг в примусовому порядку. І ще одна важлива деталь, але скоріше вона стосується кредитних організацій, ніж колекторів: проблемна заборгованість може бути продана третім особам, в тому числі й колекторським компаніям, тільки в тому випадку, якщо це було раніше прописано в кредитному договорі, в іншому випадку такі дії прирівнюються до шахрайства у кредитуванні.

Якщо такий пункт відсутній, а вам в певний момент починають телефонувати колектори, ви маєте право написати скаргу на такого кредитора, або відразу подати позов до суду з проханням достроково розірвати кредитний договір з вимогою відшкодування моральної шкоди.

Хто такі колектори? На що вони мають право?

Методи роботи колекторських компаній

Розглядаючи методи роботи колекторів, слід згадати про те, що вони бувають як законними, так і не законними. Слід добре розуміти, що належить до обов’язків спеціалістів по стягненню заборгованості, а що є грубим порушенням прав людини. Це допоможе уникнути конфліктів та дозволить правильно реагувати на їх дії.

Найчастіше колектори застосовують метод телефонування до боржників та проведення роз’яснювальних розмов з ними. Під час телефонного дзвінка, спеціаліст по стягненню повинен: ввічливо пояснити позичальнику про необхідність погасити кредит, нагадати про наслідки несплати, а також уточнити, коли та яким способом даний клієнт здійснить оплату.

Якщо клієнт не відповідає на дзвінки або розмова не вирішує ситуацію, колектор може відправляти листи поштою та на електронну адресу. Якщо на протязі певного часу знову немає жодних результатів, можливе відвідування такого боржника на дому. Метою відвідування може бути тільки розмова з клієнтом, в жодному випадку не може застосовуватись психологічний чи фізичний тиск, а тим більше примусове вилучення коштів чи майна.

Як захиститись від незаконних дій колекторів?

Якщо вам погрожують колектори або чорні кредитори, а також часто порушують ваш спокій, телефонуючи в нічний час, або часто приходять до вашого помешкання, намагаючись проникнути всередину, чи спілкуються з вами в грубій або зневажливій формі, то це прямо вказує на порушення прав людини. В такому випадку слід швидко та рішуче реагувати, щоб захистити себе від таких дій. 

Перше, що можна зробити – це звернутись за допомогою до антиколекторів або подати відповідну заяву в правоохоронні органи. Якщо вони ніяк не реагують, наступний варіант – прокуратура або суд. Проте довести, що до вас були застосовані протиправні дії, дуже важко. Це можливо, якщо є запис телефонної розмови, де чути реальні погрози чи відео, на якому зафіксовано, наприклад, спробу проникнення до вашого помешкання.  

Ще один спосіб захиститись від незаконних дій колекторів – скористатись послугами антиколекторів. Хоча такі послуги платні, але користі від них буває набагато більше, ніж від інших державних органів. Антиколекторські компанії в основному діють в юридичному полі. За певну винагороду вони виконують роль посередника між позичальником та колекторами або кредиторами, а також допомогають захиститись від кредитного шахрайства (якщо виявляється даний факт). Однак, якщо ви не збираєтесь погашати кредит, а надієтесь на списання боргу, то скоріш за все, тут вам не зможуть допомогти.

Статті

Гроші в борг: всі варіанти отримання фінансової допомоги

Справитись з фінансовими проблемами сьогодні набагато...

Банківський кредит та його різновиди

Сьогодні велика кількість українців живе в кредит....

Що таке персональні дані та де вони пригодяться?

Сьогодні ми постійно зустрічаємось з поняттями персональні...

Онлайн кредит на карту без фото паспорта та коду

Плануючи оформити кредит онлайн часто можна зустрітись...

Заборгованість: що буде, якщо не платити кредит?

Заборгованість по кредиту – досить неприємна ситуація,...

Додати коментар

##   ## ####### ######## ##   ## ###### 
###  ### ##   ## ##   ## ##   ## ##  ## 
#### #### ##   ## ##   ## ##   ## ##    
## ### ## ##   ## ######## ##   ## ##    
##   ## ##   ## ##    ##   ## ##    
##   ## ##   ## ##    ##   ## ##  ## 
##   ## ####### ##     #######  ###### 

Увійдіть, щоб приховати це поле