Хто такі колектори та як від них захиститись?

Більшість боржників боїться розмов з колекторами, оскільки мають неправдиву інформацію про методи їх роботи та не знають, як з ними поводитись. Насправді «не такий страшний вовк, як його малюють», звичайно, якщо говорити про легальні агентства, а не шахраїв. У будь-якому випадку потрібно знати свої права та обов’язки, щоб вміти себе захистити в разі небезпеки.

Чи діяльність колекторів є законною?

Хто такі колектори?

Колекторські компанії виникли в Україні зовсім недавно. Проте останнім часом їх кількість зростає. Це пов’язано зі стрімким розвитком кредитного ринку нашої країни. Оскільки кредити онлайн видаються в набагато більших обсягах, ніж раніше, то й відповідно росте кількість заборгованостей, з якими потрібно якось боротись.

Робота колекторів, власне, полягає на стягненні боргів у фізичних та юридичних осіб. Банки, кредитні компанії та інші фінансові установи звертаються за такого роду послугами, тобто передають кредит колекторам, коли не можуть самостійно вплинути на боржників та спонукати їх до погашення боргу. Деякі банки мають власні колекторські відділи. Їх ще називають відділами по роботі з проблемною заборгованістю.

Кредитор може користуватись послугами колекторів, оплативши їх вартість, або продати проблемний борг повністю. У разі викупу проблемного кредиту колекторською компанією, до неї переходять всі права на нього. Тобто кредитором по даному кредиту стає колектор, й позичальник повинен повернути борг саме йому.

Єдиний реєстр боржників і колектори

Єдиний реєстр боржників по кредитам – це державна база даних, в якій знаходяться відомості про осіб, що мають заборгованості по кредитних зобов’язаннях в банках та інших кредитних установах, в тому числі в кредитних компаніях. Проте, варто зазначити, що не за кожну заборгованість позичальника включають в єдиний реєстр боржників в Україні, а тільки, якщо кредитор звертається з вимогою про стягнення боргу до суду, і тільки за умови що суд приймає позитивне рішення й відкриває виконавче провадження.

Після відкриття виконавчого провадження на майно боржника накладається арешт, тому жодним чином реалізувати (наприклад, самостійно продати для погашення боргів) йому не вдасться. Розпродати майно з ціллю отримання коштів для покриття боргів має право тільки виконавча служба.

Що стосується колекторських компаній, то ці установи не являються органами, які можуть отримати повноваження для виконання виконавчого провадження й розпоряджатись майном боржника, як і не мають права вимагати подібних дій від боржників.       

Хто регулює діяльність колекторів?

Спеціального правового поля, яке відповідало б за регулювання колекторських компаній на даний час немає. Та це зовсім не означає, що їх діяльність поза законом. Кожна легальна кредитна компанія надає послуги відповідно до Цивільного кодексу України. Вони повинні мати спеціальні ліцензії, де вказується про надання права на здійснення інформаційно-консультаційної діяльності.

Відносини між кредитором та колекторами регулюються за допомогою укладання угоди, тобто договором купівлі-продажу боргу, або договором про надання та отримання певних послуг. У свою чергу, відносини між колекторами та фізичними особами регулюються загальним законодавством. Усі дії колекторів, які не суперечать та не завдають ні фізичної, ні моральної шкоди, вважаються законними.

Тут також потрібно зазначити, що жодна установа, окрім Державної виконавчої служби чи судових органів, не має права стягувати борг в примусовому порядку. І ще одна важлива деталь, але скоріше вона стосується кредитних організацій, ніж колекторів: проблемна заборгованість може бути продана третім особам, в тому числі й колекторським компаніям, тільки в тому випадку, якщо це було раніше прописано в кредитному договорі, в іншому випадку такі дії прирівнюються до шахрайства у кредитуванні.

Якщо такий пункт відсутній, а вам в певний момент починають телефонувати колектори, ви маєте право написати скаргу на такого кредитора, або відразу подати позов до суду з проханням достроково розірвати кредитний договір з вимогою відшкодування моральної шкоди.

Хто такі колектори? На що вони мають право?

Методи роботи колекторських компаній

Розглядаючи методи роботи колекторів, слід згадати про те, що вони бувають як законними, так і не законними. Слід добре розуміти, що належить до обов’язків спеціалістів по стягненню заборгованості, а що є грубим порушенням прав людини. Це допоможе уникнути конфліктів та дозволить правильно реагувати на їх дії.

Найчастіше колектори застосовують метод телефонування до боржників та проведення роз’яснювальних розмов з ними. Під час телефонного дзвінка, спеціаліст по стягненню повинен: 

 • ввічливо пояснити позичальнику про необхідність погасити кредит, 
 • нагадати про наслідки несплати, 
 • уточнити, коли та яким способом даний клієнт здійснить оплату 

Якщо клієнт не відповідає на дзвінки або розмова не вирішує ситуацію, колектор може відправляти листи поштою та на електронну адресу. Якщо на протязі певного часу знову немає жодних результатів, можливе відвідування такого боржника на дому. Метою відвідування може бути тільки розмова з клієнтом, в жодному випадку не може застосовуватись психологічний чи фізичний тиск, а тим більше примусове вилучення коштів чи майна.

Права колекторів

Більшість з нас про методи роботи колекторів уже дещо чули. Але, що правда, а що вигадка, потрібно розібратись. В першу чергу, до функцій колекторів належить: обов’язок повідомити боржника про необхідність погашення боргу. Також колектор може проінформувати про суму та терміни, доки потрібно погасити борг, а також про наслідки невиконання своїх зобов’язань.

Якщо позичальник йде на контакт з представником колекторського агентства, то даний спеціаліст може запропонувати варіанти, котрі допоможуть легше та швидше розплатитись з боргами. Звичайно, у цьому випадку мова йде про дійсно професіональні та законні колекторські компанії, які мають відповідні ліцензії та штат юристів, а не про шахраїв, котрі тільки представляються колекторами, погрожують людям та намагаються будь-якими методами вибити гроші.

Отже, щоб не попасти в руки аферистів, потрібно знати, що ні кредитор, ні колектори не мають права дзвонити до вас в позаробочий час, тобто пізніше 22 години та раніше 7 ранку. Під час розмови вони повинні представитись та надати вичерпну інформацію про борг: номер кредитного договору, його суму та терміни. Пам’ятайте, жодної анонімності бути не може. Коли колектори погрожують, то це суттєва ознака, котра може вказувати на незаконність їх діяльності.

Що робити, якщо колектори погрожують по телефону?

Одним з найчастіших методів, що використовують працівники колекторських компаній в роботі з заборгованостями по кредитах являються телефонні дзвінки до боржників. Саме по собі телефонування до позичальників та інформування їх про необхідність сплати боргу, а також про наслідки несплати, жодним чином не порушує прав людини.

Однак, якщо дзвінки здійснюються по декілька раз на день або в нічний час – це уже є прямим порушенням. Більш того, часто колектори проводять розмови у грубій формі із застосуванням погроз та нецензурної лексики. У таких випадках не слід продовжувати розмову. Якщо дзвінки не припиняються, можна скористатись послугою блокування номеру, тобто, занести номери колекторів до чорного списку.

Якщо номери, з яких телефонують часто змінюються, варто попередити колекторів про те, що ви хочете або уже записуєте розмову на диктофон. Часто подібні дії суттєво міняють ситуацію та змушують цих осіб говорити більш коректно, й погрози, як правило, припиняються. Проте, дзвінки й далі лунатимуть, якщо не декілька раз на день, то принаймні кожного дня. До того ж, можуть почати дзвонити до родичів та знайомих або приходити до вас додому, тоді варто скористатись послугами антиколекторів, звичайно, якщо маєте можливість їх оплатити.

Як захиститись від колекторів, якщо вони приходять додому?

Якщо у ваші двері стукають колектори, ви не зобов’язані їм відкривати, а тим більше пускати в середину. Однак, якщо ви вирішили поговорити з ними, перше, що потрібно зробити – це попросити документи. Перевірте, чиї інтереси представляє особа, а також ліцензії даної компанії.

Якщо вам надали документи й з ними все в порядку, не спішіть виконувати вказівки даних осіб, тобто підписувати будь-які документи, навіть якщо вони говорять, що це тільки формальність, або давати їм в руки свої. Краще сказати, що вам потрібно більш детально розібратись в даній справі та ви надішлете їм письмову відповідь. Але, якщо ці особи погрожують або намагаються увірватись у помешкання, негайно викликайте поліцію –  це допоможе захиститись від незаконних дій колекторів. 

В залежності від обставин, через які виникла прострочка та суми боргу, а також від вимог колекторів чи кредитора, може знадобитись допомога спеціалістів. Сьогодні більшість боржників звертаються по таку допомогу до антиколекторів або фінансового омбудсмена. Вони добре знаються на фінансових та юридичних справах, тому зможуть відстояти ваші права й захистити від незаконних дій колекторів, в разі необхідності.

Статті

Як оформити кредитну картку онлайн або в банку?

Сьогодні кредитна карта є найбільш зажаданим банківським...

Кредит онлайн на картку без перевірки: в чому небезпека?

Сьогодні отримати кредит максимально просто. Зробити...

Погашення кредиту: що потрібно знати?

Без сумніву, кожен клієнт кредитної компанії або банку...

Оформити кредит на чужий паспорт – чи це можливо?

Доба комп’ютерних технологій, хоча до певної міри й...

Що таке приватний кредит?

Для багатьох людей приватні кредити – це можливість...

Коментовані статті

Погашення кредиту: що потрібно знати? (6)

Без сумніву, кожен клієнт кредитної компанії або банку бажає мати найвигіднішу пропозицію. Однак, чи...

Як позбутись боргів? (5)

Борги – це серйозні проблеми, які постійно забирають наш спокій, додаткові кошти, а нерідко й здоров’я....

Кредит під 0 відсотків на картку (5)

Кредит під нуль відсотків – це пропозиція більшості небанківських кредитних компаній отримати перший...

Додати коментар

##  ## ####### ########  ####### ######## 
###  ## ##   ## ##   ## ##   ## ##   ## 
#### ## ##   ## ##   ## ##   ## ##   ## 
## ## ## ##   ## ######## ##   ## ##   ## 
## #### ##   ## ##   ## ##   ## ##   ## 
##  ### ##   ## ##   ## ##   ## ##   ## 
##  ## ####### ########  ####### ######## 

Увійдіть, щоб приховати це поле

Коментарі

Лена 2020-04-24 09:05:52 #855
Найкращий захист вчасно погашений кредит.
Аліна 2020-01-31 11:11:32 #721
Потрібно все робити вчасно і ніхто вас не буде напружувати якщо вже немає можливості оплачувати тіло кредиту можна скористатися послугою пролонгацією
Лариса 2019-08-29 11:48:08 #414
Цікава стаття досить таки повчальна. Намагаюся остерігатися колекторів й завжди оплачую кредит протягом якого б не було неприємні ситуаций.