Кредитні колектори: як з ними спілкуватися боржнику?

Більшість боржників боїться розмов з колекторами, бо мають неправдиву інформацію про методи їх роботи та не знають, як з ними поводитися. Насправді «не такий страшний вовк, як його малюють», звичайно, якщо говорити про легальних агентства, а не шахраїв. У будь-якому випадку потрібно знати свої права й обов'язки, щоб вміти себе захистити в разі небезпеки.

Чи діяльність колекторів є законною?

Хто такий КОЛЛЕКТОР?

Колекторські компанії виникли в Україні зовсім недавно. Однак останнім часом їх кількість зростає. Це пов'язано зі стрімким розвитком фінансового ринку нашої країни. Оскільки кредити онлайн видаються в набагато більших обсягах, ніж раніше, то і відповідно зростає кількість заборгованостей, з якими потрібно якось боротися.

Робота колектора полягає на стягненні простроченої заборгованості у фізичних і юридичних осіб. Банки, фінансові компанії та інші фінансові установи звертаються за такого роду послугами, коли не можуть самостійно вплинути на позичальників і спонукати їх до погашення боргу. Деякі банки мають власні колекторські агентства. Їх ще називають відділами по роботі з проблемною заборгованістю.

ЄДИНИЙ РЕЄСТР БОРЖНИКІВ

Єдиний реєстр боржників по кредитах - це державна база даних, в якій містяться дані про осіб, що мають заборгованості за кредитними зобов'язаннями в банках і інших установах, в тому числі в МФО. Однак, варто зазначити, що не за кожну заборгованість позичальника включають до реєстру, а тільки, якщо кредитор звертається з вимогою про стягнення боргу в суд, і тільки за умови, що суд приймає позитивне рішення і відкриває виконавче провадження.

Після відкриття виконавчого провадження на майно боржника накладається арешт, тому жодним чином реалізувати (наприклад, самостійно продати для погашення боргів) йому не вдасться. Розпродати майно з метою отримання коштів для покриття боргів має право тільки виконавча служба.

Що стосується колекторських компаній, то ці установи не є органами, які можуть отримати повноваження для виконання виконавчого провадження та розпоряджатися майном, як і не мають права вимагати подібних дій від позичальників.

Кредитор регулює діяльність КОЛЕКТОРІВ?

Спеціального правового поля, яке відповідало б за регулювання колекторських компаній, зараз немає. Але це зовсім не означає, що їх діяльність поза законом. Кожна легальна організація надає послуги відповідно до Цивільного кодексу України. Вони повинні мати спеціальні ліцензії, де вказується про надання права на здійснення інформаційно-консультаційної діяльності.

Відносини між кредитором і колекторами регулюються за допомогою укладання угоди, тобто договором купівлі-продажу боргу, або договором про надання та отримання певних послуг. Своєю чергою, відносини між колекторами й фізичними особами регулюються загальним законодавством. Всі дії колекторських агентств, які не суперечать і не завдають ні фізичної, ні моральної шкоди, вважаються законними.

Тут також слід зазначити, що жодна установа, крім Державної виконавчої служби або судових органів, не має права стягувати борг в примусовому порядку. Але проблемна заборгованість може бути продана третім особам, в тому числі й колекторським компаніям, тільки в тому випадку, якщо це було раніше прописано в кредитному договорі. В іншому випадку такі дії прирівнюються до шахрайства в кредитуванні.

Якщо такий пункт відсутній, а вам в певний момент починають дзвонити колектори, ви маєте право написати скаргу на організацію або відразу подати позов до суду з проханням достроково розірвати договір з вимогою відшкодування моральної шкоди.

Методи роботи, що використовуються колектором

Розглядаючи методи роботи колекторської компанії, слід згадати про те, що вони бувають як законними, так і незаконними. Слід добре розуміти, що входить в обов'язки фахівців зі стягнення заборгованості, а що є грубим порушенням прав людини. Це допоможе уникнути конфліктів і дозволить правильно реагувати на їхні дії.

 1. Найчастіше застосовується метод обдзвoну боржників і проведення роз'яснювальних бесід з ними. Під час телефонного дзвінка, колекторам дозволено:
 • ввічливо пояснити позичальнику про необхідність погасити кредит,
 • нагадати про наслідки несплати,
 • уточнити, коли і яким чином даний клієнт здійснить оплату.

2. Якщо клієнт не відповідає на дзвінки або розмова не вирішує ситуацію, колектор може відправляти листи.

3. Якщо протягом певного часу знову немає ніяких результатів, можливо особисте відвідування. Метою відвідин може бути тільки розмова з клієнтом. В жодному випадку не може застосовуватися психологічний, фізичний тиск, а тим більше примусове вилучення коштів або майна.

ПРАВА й обмеження колекторських агентств

В першу чергу, у функції колекторів належить обов'язок повідомити боржника про необхідність погашення боргу. Також колектор може проінформувати про суму і терміни виплати, а також про наслідки відмови від оплати.

Якщо клієнт йде на контакт з представником колекторського агентства, то даний фахівець може запропонувати варіанти, які допоможуть легше і швидше розплатитися з боргами. Звичайно, в такому випадку мова йде про дійсно професійні й законні компанії, які мають відповідні ліцензії й штат юристів для захисту прав і інтересів кредитора, а не про шахраїв і вибивателів боргів.

У 2021 році Верховна Рада схвалила силу закон №4241 "Про захист боржників при врегулюванні простроченої заборгованості", що обмежує дію недобросовісних колекторів.

 • Ні кредитор, ні колектори не мають права дзвонити до вас в неробочий час, тобто пізніше 22 годин і раніше 7 ранку.
 • Під час розмови вони повинні надати вичерпну інформацію про борг: номер договору, його суму і терміни. Пам'ятайте, анонімності бути не може. Коли колектори погрожують, то це суттєва ознака, яка може вказувати на незаконність їх діяльності.
 • Стягувачі повинні надати документи, які підтверджують підставу звернення, за запитом протягом 7 робочих днів.
 • Право стягнути заборгованість має тільки представник з реєстру колекторських компаній, схвалених НБУ.

ЩО РОБИТИ, ЯКЩО КОЛЕКТОРИ загрожують Через телефон?

Одним з найбільш частих методів колекторської діяльності в роботі з заборгованостями за кредитами є телефонні дзвінки. Самі по собі дзвінки позичальників і інформування жодним чином не порушує прав людини.

 1. Однак, якщо дзвінки здійснюються по кілька разів на день або в нічний час - це вже є прямим порушенням. Більш того, колектори можуть проводити бесіди в грубій формі із застосуванням погроз і нецензурної лексики. У таких випадках не слід продовжувати розмову.
 2. Якщо дзвінки не припиняються, можна скористатися послугою блокування номера, тобто, занести номери колекторів в чорний список.
 3. Якщо номери змінюються, варто попередити колекторів про те, що ви хочете або вже записуєте розмову на диктофон. Часто подібні дії суттєво змінюють ситуацію і змушують цих осіб говорити більш коректно, і загрози, як правило, припиняються.

Варто морально підготуватися до того, що вони можуть почати дзвонити родичам і знайомим або приходити до вас додому. Тоді варто скористатися послугами антиколекторів, звичайно, якщо є можливість їх оплатити.

Як захиститися від колектора при особистій зустрічі?

 1. Якщо у ваші двері стукають колектори, ви не зобов'язані їм відкривати, а тим більше впускати всередину. Однак, якщо ви вирішили поговорити з ними, перше, що потрібно зробити - це попросити документи. Перевірте, чиї інтереси представляє особа, а також ліцензії даної компанії.
 2. Якщо вам надали документи й з ними все в порядку, не поспішайте виконувати вказівки даних осіб. Радимо не підписувати документи, навіть якщо це тільки формальність. Також не варто давати стороннім свої документи. Краще сказати, що вам потрібно більш детально розібратися в цій справі та ви надішлете їм письмову відповідь. Але, якщо ці особи загрожують або намагаються увірватися в приміщення, негайно викликайте поліцію - це допоможе захиститися від незаконних дій колекторів.
 3. Залежно від обставин, за якими виникло прострочення і суми боргу, а також від вимог колекторів або кредитора, може знадобитися допомога фахівців. Сьогодні більшість боржників звертаються за такою допомогою до антиколекторів або фінансового омбудсмена. Вони добре розбираються в фінансових і юридичних справах, тому зможуть відстояти ваші права і захистити від незаконної поведінки колекторів.

Статті

Як взяти безпечний кредит онлайн?

Так, щоб оформити кредит онлайн і справді знадобиться...

Де оформити кредит онлайн на карту цілодобово?

Ніколи не відомо, коли халепа постукає у ваші двері....

Чи штучний інтелект замінить живих працівників?

Завдяки пандемії технологічний розвиток випередив себе...

Мікропозики онлайн на карту Україна

Іноді, непередбачувані обставини падають як сніг на...

Коментовані статті

Погашення кредиту: що потрібно знати? (6)

Без сумніву, кожен клієнт кредитної компанії або банку бажає мати найвигіднішу пропозицію. Однак, чи...

Як позбутись боргів? (5)

Борги – це серйозні проблеми, які постійно забирають наш спокій, додаткові кошти, а нерідко й здоров’я....

Кредит під 0 відсотків на картку (5)

Кредит під нуль відсотків – це пропозиція більшості небанківських кредитних компаній отримати перший...

Додати коментар

##   ## #### ########  ###  ##   ## 
##   ## ## ##     ## ##  ##   ## 
##   ## ## ##    ##  ## ##   ## 
##   ## ## ######  ##   ## ##   ## 
 ##  ##  ## ##    ######### ##   ## 
 ## ##  ## ##    ##   ## ##   ## 
  ###  #### ##    ##   ## ####### 

Увійдіть, щоб приховати це поле

Коментарі

Лена 2020-04-24 09:05:52 #855
Найкращий захист вчасно погашений кредит.
Відповісти
Аліна 2020-01-31 11:11:32 #721
Потрібно все робити вчасно і ніхто вас не буде напружувати якщо вже немає можливості оплачувати тіло кредиту можна скористатися послугою пролонгацією
Відповісти
Лариса 2019-08-29 11:48:08 #414
Цікава стаття досить таки повчальна. Намагаюся остерігатися колекторів й завжди оплачую кредит протягом якого б не було неприємні ситуаций.
Відповісти