Оформити кредит на чужий паспорт – чи це можливо?

Доба комп’ютерних технологій, хоча до певної міри й спрощує життя людей, проте відкриває ширші можливості для шахрайства. Кредитні установи, намагаючись привабити більше клієнтів, пропонують не тільки взяти кредит за вигідними умовами, але й зручне обслуговування та простішу процедуру оформлення, яку часто можна здійснити через інтернет. Саме таке нововведення і використовують шахраї, створюючи нові схеми виманювання персональних даних громадян, а пізніше їх використовують для оформлення кредиту чи позики на чужі імена.

Коли можливе використання вашого паспорта шахраями?

Як оформляють кредити на чужі документи?

Шахрайство в кредитуванні – це досить поширене явище, яке може торкнутись кожного, незалежно від того, чи мала людина будь-коли справу з оформленням кредитів, чи ні. Сьогодні шахраї використовують найрізноманітніші схеми оформлення кредитів на чужі документи. Ось кілька найпоширеніших:

1. Використання краденого документу. Це досить старий спосіб і, можливо, найбільш поширений. Щоб отримати кредит на чужий паспорт, зловмисники можуть підлаштовувати власну зовнішність під зовнішність власника паспорта або шукають схожих спільників. Також шахраї часто вклеюють інші фотографії. Тому, загублений або вкрадений паспорт може обернутись величезним боргом перед банком, де довести свою безневинність буде вкрай важко. 
2. Сучасний технологічний прогрес дав поштових для ще одного виду злочинності – це фішинг, яке значною мірою стосується сфери кредитування. Ні для кого сьогодні не секрет, що отримати кредит онлайн можливо всього за кілька хвилин, не виходячи з дому. Для цього достатньо подати заявку на позику онлайн, вказавши інформацію з паспорта, без додавання сканованих копій документів. Якщо кредитна компанія немає добре налаштованої програми для перевірки клієнтів, існує можливість оформлення кредиту без верифікації карти, то цим легко можуть скористатись аферисти, використавши паспортні дані будь-якої особи. 

Як уникнути оформлення чужого кредиту на ваш паспорт?

Щоб захиститись від шахраїв, потрібно дотримуватись основних правил безпеки персональних даних:

 • По-перше, не залишайте конфіденційну інформацію на сумнівних інтернет-ресурсах. Звичайно при реєстрації в одній із соціальних мереж або в інтернет-магазині обійтись без надання жодних відомостей про себе, зокрема: прізвища, імені та номеру телефону, неможливо, проте варто завжди старатись вносити мінімум інформації. А якщо вас просять надати серію та номер паспорта, а також ідентифікаційний код, то краще відмовитись від реєстрації в такому сервісі, ніж ризикувати безпекою персональних даних.
 • По-друге, з великою обережністю потрібно ставитися до оригіналів документів та їх друкованих чи сканованих копій. Не варто відправляти скани паспорта всюди, звичайно, якщо це не стосується державних установ чи, наприклад, оформлення кредитів онлайн в кредитних компаніях, адже іноді неможливо провести верифікацію позичальника без копії основного документа. А що найважливіше – ні в якому разі не залишайте паспорт в якості застави в ломбарді чи будь-якій особі.
 •  По-третє, якщо паспорт було загублено або викрадено, негайно повідомте правоохоронні органи про це, зателефонувавши на гарячу лінію, або особисто написавши заяву в найближчому відділенні. Після написання заяви вам видадуть довідку про втрату паспорта, яка знадобиться для видання нового. А у випадку, якщо зловмисникам вдасться оформити кредит на крадений паспорт чи виконати інші маніпуляції, у вас буде доказ, що дані дії здійснювали не ви.

Як дізнатись, чи на ваше ім’я уже є оформлений кредит?

У випадку, якщо ви не відразу помітили зникнення паспорта або просто хочете перевірити, чи не висить раптом за вашим ім’ям жодного боргу, варто звернутись в Бюро кредитних історій та попросити звіт про стан кредитного досьє. Дану послугу можна отримати повністю безкоштовно один раз на рік або повторно за невелику плату – близько 50 гривень.

Щоб подати заявку на отримання звіту про стан кредитної історії, потрібно звернутись у відділення УБКІ з паспортом або скористатись сайтом установи. В заявці потрібно вказати паспортні дані та ідентифікаційний код, а також додати копії документів. В цьому випадку можна не хвилюватися про безпеку своїх даних, адже сайти державних установ знаходяться під пильною увагою і ретельно охороняються від шахрайських атак.

Протягом 2 днів звіт повинен надійти на електронну адресу або поштову (залежить, від того що ви вказали в заявці про спосіб отримання). Деякі Бюро кредитних історій також мають послугу миттєвої перевірки кредитної історії у режимі онлайн, але вона може коштувати дещо дорожче.

Що робити, якщо вашими документами скористались шахраї?

Якщо виявилось, що на ваші документи оформлений кредит (ви це виявили самі в результаті перевірки кредитної історії або отримали повідомлення про заборгованість від співробітників банку чи колекторів), порядок дій може бути наступним.

 1. Почати варто з перевірки інформації. Може виявитись, що в самому банку, кредитній компанії або в Бюро кредитних історій було допущено помилку. Попросити перевірити інформацію можна співробітників банку і через телефон, але зазвичай треба особисто відвідати банківську установу та подати заяву з проханням ознайомитись з кредитною справою.
 2. Уважно перевірте всі дані та зразки підписів. Іноді достатньо незначних заходів, щоб довести помилку банку або МФО, й те що кредит насправді оформлений на іншу особу, наприклад, з таким самим ім’ям та прізвищем. Але якщо виявиться, що для оформлення фінансових позик або кредиту були використані ваші документи та підроблено ваш підпис, ситуація набагато складніша.
 3. За таких обставин розв'язати проблему без втручання правоохоронних органів, а можливо без звернення до суду, не обійтись. Проте, перед цим варто звернутись до антиколекторів чи звичайних юристів. Вони дадуть цінні поради та допоможуть зі збором доказів, що ви не маєте жодного відношення до оформлення кредиту.

Статті

Як працює дострокове розірвання кредиту?

Зазвичай, кредитний договір може бути розірваний раніше...

Чому важливо знати що таке фішинг?

Мета фішингу - отримати доступ до вашої особистої інформації,...

Коментовані статті

Погашення кредиту: що потрібно знати? (6)

Без сумніву, кожен клієнт кредитної компанії або банку бажає мати найвигіднішу пропозицію. Однак, чи...

Як позбутись боргів? (5)

Борги – це серйозні проблеми, які постійно забирають наш спокій, додаткові кошти, а нерідко й здоров’я....

Кредит під 0 відсотків на картку (5)

Кредит під нуль відсотків – це пропозиція більшості небанківських кредитних компаній отримати перший...

Додати коментар

 ###### ##   ## ##   ##  ###  ######## 
##  ## ##   ## ##  ##  ## ##  ##   ## 
##    ##   ##  ## ##  ##  ## ##   ## 
 ###### ##   ##  ###  ##   ## ##   ## 
   ## ##   ##  ## ##  ######### ##   ## 
##  ## ##   ## ##  ## ##   ## ##   ## 
 ######  ####### ##   ## ##   ## ######## 

Увійдіть, щоб приховати це поле

Коментарі

Андрій 2019-04-15 23:37:32 #177
Перевірити є на вас кредит або ні ви можете через программу Приват 24, але всеж таки коштує 50 гривень, та найголовніше через елекронную пошту не передавати копії документів, тому що достатньо програм які можуть вкрасти файли.
Відповісти