Чорні кредитори: як не стати їх жертвою?

Плануючи оформлення кредиту варто звертати увагу не тільки на вигідність пропозиції, але й на легальність кредитної установи. На жаль, натрапити на чорних кредиторів сьогодні досить легко, а співпраця з ними небезпечна з погляду на багато різних аспектів. Як розпізнати нелегальних кредиторів та не стати їх жертвою?

Хто такі чорні кредитори та чим вони небезпечні?

Хто такі чорні кредитори?

Для ведення фінансової діяльності в нашій державі, як і в будь-якій іншій, в обов’язковому порядку вимагається реєстрація фінансової установи та отримання спеціальної ліцензії від Державної комісії регулювання ринків фінансових послуг. Після чого, дані про установу заносяться до Єдиного державного реєстру фінансових установ, що дає «зелене світло» на здійснення діяльності.

Натомість, чорні кредитори – це кредитні установи, які працюють нелегально, тобто не мають жодних державних дозволів та ніде не зареєстровані. Це означає, що вони ніким не регулюються та діють в обхід закону, тобто, ведуть тіньовий бізнес й можуть вдаватись до фішингу. Такі кредитори, зрозуміло, не виконують жодних правових вимог щодо обслуговування споживачів, укладання кредитних договорів та будь-яких інших аспектів кредитування.

Чим небезпечна співпраця з чорними кредиторами?

На перший погляд здається, що немає жодної різниці між кредитуванням в зареєстрованій компанії та в приватних кредиторів, які не реєструють свій бізнес. При чому, іноді останній варіант може виглядати набагато вигіднішим, адже там пропонуються менші відсоткові ставки та можливість отримання кредиту онлайн з виконанням мінімального переліку формальностей та за короткий час. Однак, варто розуміти, що співпраця з чорними кредиторами являється досить небезпечною.

 • По-перше, співпрацюючи з нелегальною компанією, існує велика ймовірність зіткнутись з шахрайством в кредитуванні. Це означає, що кредитор може змінювати умови договору без відома клієнта, нараховувати оплату за додаткові послуги по кредиту, які ви не оформляли або не давали згоди на їх оформлення, не говорячи вже про досить поширене явище – наявність прихованих відсотків та комісій.
 • По-друге, оформлення кредитного зобов’язання в тіньовій кредитній установі наражає клієнта на небезпеку зустрічі з колекторами, які використовують такі ж незаконні методи: телефонні дзвінки в нічний час боржникам та їх знайомим, погрози, залякування, психологічне та фізичне насилля.

Як не потрапити в пастку чорних кредиторів? - Loando.ua

Як розпізнати чорних кредиторів?

Перше, що потрібно перевірити на сайті вибраної кредитної компанії – це наявність відповідних документів. Як правило, усі дозволи, бухгалтерський звіт і, звичайно, Свідоцтво про реєстрацію фінустанови розміщується в розділі «Документі» в PDF форматі з відкритим доступом для кожного користувача. Важливо подивитись, чи дані, вказані в копіях, співпадають з назвою компанії, юридичною адресою та контактними даними, вказаними на головній сторінці кредитного сервісу.

Також треба обов’язково зайти на сайт Верховної Ради України та перевірити наявність кредитора в Держреєстрі фінустанов. Якщо все в порядку й компанія справді працює законно, це все ще не привід розслаблятись й відразу підписувати договір. Треба пам’ятати про те, що існують сайти-клони, які створюють ті ж самі чорні кредитори, використовуючи марку популярної кредитної компанії. Як їх розпізнати?

Щоб не потрапити в пастку зловмисників, потрібно, перш за все, уважно читати кредитний договір та насторожено ставитись до надто привабливих кредитних пропозицій. Пам’ятайте, основна ціль кредитної компанії – це отримати дохід від надання кредитів, тому можливість оформлення безвідсоткового кредиту не може бути доступною постійно, а тільки короткий період, під час дії спеціальних акцій кредитних компаній чи для нових клієнтів на невеликий термін. Якщо на сайті кредитора постійно стоїть реклама кредитування під 0%, це повинно насторожити.

Крім того, в легальній кредитній компанії не можуть бути надто простими вимоги до позичальника. Клієнт в обов’язковому порядку повинен надати паспорт або хоча б дані документу та ідентифікаційного коду. В легальній органiзацiї також мусить проводитись якісна верифікація клієнта та його банківської карти. Якщо вам на очі потрапляє пропозиція отримати кредит без паспорта чи онлайн кредит на карту без фото паспорта, або кредит на чужий паспорт чи надання грошей в борг без документів, то це явно вказує на шахраїв, й про жоден захист персональних даних тут не йдеться.

Як захиститись від чорних кредиторів? - Loando.ua

Що робити, якщо ви зіткнулись з чорними кредиторами?

Якщо на якомусь етапі співпраці з кредитором ви зрозуміли, що маєте справу з нелегальною кредитною компанією, не треба панікувати. Спочатку проаналізуйте, чи кредитор порушує ваші права. Якщо жодних неправомірних дій не виявлено, постарайтесь виконати боргове зобов’язання якомога раніше або в установлений термін, а також подбати про безпеку персональних даних (поміняйте всі паролі та пін-коди, до платіжних систем, якими ви користувались, а також до банківського рахунку та електронної пошти). 

Якщо ваші права порушуються, тоді потрібно терміново вживати конкретних дій, щоб захиститись від кредитних шахраїв.

Перший крок – це, звичайно, звернення в правоохоронні органи, й цього не варто боятись. Адже закон порушуєте не ви, а кредитор, хоча б тим, що працює незаконно, а за такі дії передбачається, якщо не кримінальна, то точно адміністративна відповідальність.

Якщо зі сторони правоохоронних органів не вживається жодних дій для захисту прав споживачів для закриття нелегальної кредитної компанії, а кредитор в свою чергу починає застосовувати ще жорсткіші методи, ваші наступні дії – подання відповідної заяви до прокуратур

Статті

Як працює дострокове розірвання кредиту?

Зазвичай, кредитний договір може бути розірваний раніше...

Чому важливо знати що таке фішинг?

Мета фішингу - отримати доступ до вашої особистої інформації,...

Як платити за кредитом під час війни?

Воєнний конфлікт може мати серйозний вплив на економіку...

Фінансові компанії з видачі кредитів онлайн у 2023 році. Де звертатись?

Кредити онлайн в Україні в 2023 році є популярними...

Коментовані статті

Погашення кредиту: що потрібно знати? (6)

Без сумніву, кожен клієнт кредитної компанії або банку бажає мати найвигіднішу пропозицію. Однак, чи...

Як позбутись боргів? (5)

Борги – це серйозні проблеми, які постійно забирають наш спокій, додаткові кошти, а нерідко й здоров’я....

Додати коментар

######## #### ######## ##   ##    ## 
##   ## ##   ##  ##   ##    ## 
##   ## ##   ##  ##   ##    ## 
########  ##   ##  ##   ##    ## 
##     ##   ##  ##   ## ##  ## 
##     ##   ##  ##   ## ##  ## 
##    ####  ##   #######  ###### 

Увійдіть, щоб приховати це поле

Коментарі

Андрей 2019-12-04 12:48:44 #644
Прочитавши статтю буду більш пильно ставитися до вибору компанії і їх умов кредитування.
Відповісти