Заборгованість: що буде, якщо не платити кредит?

Заборгованість по кредиту – досить неприємна ситуація, як для позичальника, так і для кредитора. Перших цікавить, чи існує шанс не сплачувати заборгованість та яка відповідальність за несплату кредиту передбачена законодавством? Другі переймаються питаннями, як не допустити визнання позики безнадійною заборгованістю та повернути свої кошти в повному розмірі? Про всі ці нюанси ми детально розповімо в нашій статті.

Як законно не платити по кредиту?
 1. Що таке заборгованість
 2. Що буде якщо не платити кредит?
 3. Як вирішити проблеми із заборгованістю
 4. Як законно не платити кредит?
 5. Що таке списання боргу?
 6. Коли борг може бути списаний? 
 7. Процедура списання боргу
 8. Наслiдки списання боргу

Що таке заборгованість по кредиту?

Заборгованість по кредиту виникає у випадку несплати одного або кількох платежів, або також при тривалому уникненні повного погашення кредиту. Кредиторська заборгованість може стосуватись, як окремих фізичних осіб – тобто звичайних громадян, так і юридичних осіб – тобто дрібних та великих підприємств.

Кредитна заборгованість може мати тимчасовий характер, коли на протязі певного часу позичальник погашає позику разом із нарахованими відсотками, а також штрафами та іншими оплатами. Також часто вживають термін просрочена заборгованість або безнадійна кредиторська заборгованість. Це означає, що платежі за кредитом уже давно не сплачуються й практично відсутні всі шанси, що боржник поверне кошти в добровільному порядку.  Але, як би там не було, варто мати на увазі, що практично жоден кредитор у разі необхідності не погодиться оформити кредит з відкритими прострочками.

Відповідальність за несплату кредиту

Оформлюючи іпотеку, споживчий кредит чи кредит онлайн, потрібно розуміти усю серйозність прийнятого рішення, а також усвідомлювати, що ви несете особисту відповідальність за їх оплату перед кредитором та українським законодавством. Важливо ще перед підписанням кредитного договору дізнатися, що буде, якщо не платити кредит. 

Звичайно, невелика просрочка по кредиту на кілька днів чи тижнів багато проблем не створить. Адже її можна легко погасити, заплативши мінімальний штраф. Після цього можливо навіть попросити про спрощення умов контракту. Кредитори в більшості випадків йдуть назустріч клієнтам. Але, якщо позичальник свідомо й протягом тривалого часу ухиляється від виконання боргових зобов’язань, тоді в нього можуть виникнути серйозні проблеми.

 1. Перше, що зробить банк чи кредитна компанія – це протягом певного часу нагадуватиме клієнту про необхідність погасити борг. Також, весь час нараховуватимуться відсотки по збільшеній ставці та штрафи.
 2. Після декількох місяців, якщо клієнт ніяк не реагує, кредитор передає проблемну заборгованість колекторам.
 3. Коли ж і колекторам нічого не вдається вирішити, то справа відправляється в суд, де рішення, швидше за все, буде прийняте не на користь клієнта і йому доведеться познайомитися з державними виконавцями та повернути борг примусово.

Дехто питає, чи можуть посадити за несплату кредиту? Відповідь – ні, але пам’ятайте, що ви можете втратити все майно та стати банкрутом, адже, якщо коштів для покриття боргу не буде, до вас буде застосована процедура банкрутства. 

Як вирішити проблеми із простроченою заборгованістю?

Прострочена заборгованість – проблема, яку треба вирішувати швидко. Чим довше тягнути з нею, тим більше шкоди вона завдасть. А взагалі мудро звернутись до кредитора ще перед виникненням прострочки, тобто одразу, як тільки ви зрозуміли, що вчасно здійснити оплату не зможете. В таких випадках кредитні установи пропонують скористатись послугою продовження дії кредитного договору (пролонгацією) або кредитними канікулами. Це допомагає не тільки уникнути нарахування пені та штрафів, але й негативних записів в кредитній історії, й не допустити ситуації, коли погрожують колектори. 

Якщо так сталось, що прострочка допущена й ви не встигли повідомити кредитора та скористатись пролонгацією, не чекайте, поки до вас зателефонують співробітники кредитної установи, зробіть це першим.  А краще – відвідайте банк чи відділення кредитної компанії особисто та розкажіть свою ситуацію. Так чином ви можете переконати кредитора, що не уникаєте повернення кредиту, просто на даний час обставини не дозволяють розплатитись з боргами. Кредитор сам пропонує шляхи вирішення. Для клієнта з простроченою заборгованістю можуть запропонувати процедуру рефінансування або реструктуризацію

Саме тому краще всього дізнатися більше інформації про кредитора перед укладенням договору - пошукати в інтернеті більше інформації по темі кредит онлайн відгуки, і будете впевнені, що в разі фінансових труднощів можна розраховувати на розуміння кредитора.

Як не платити кредит: чи існує законна підстава?

Варто також знати, що існує ряд поважних причин, що дозволяють певний проміжок часу не платити кредит. При цьому будь-які штрафи чи додаткові платежі за відстрочення не стягуватимуться. Але приготуйтеся до того, що доведеться довести причини відмови від виплат перед судом. До таких причин належать: 

 • втрата роботи та відсутність інших джерел доходу; 
 • затяжна хвороба, що потребує тривалого лікування;
 • втрата працездатності; 
 • втрата майна в наслідок стихійного лиха;
 • інші нещасні випадки. 

Якщо говорити про можливість повної несплати боргу на законних правах, то це можливо тільки за допомогою процедури банкрутства. Iноді відбувається списання боргу за кредитом у випадках, коли визнається кредитний договір недійсним або розривається. Пороте, такі рішення майже завжди приймаються в судовому порядку. До того ж, кожна зі сторін повинна надати докази своєї правоти чи невинності.

При відсутності необхідних фактів та доказів виграти справу ніяк не вдасться. Тим більше, на недобросовісного клієнта, крім обов’язку сплати боргу та штрафів, можуть бути накладені ще й адміністративні стягнення на користь держави.

Що таке списання боргу?

Списання боргу за кредитом, інакше кажучи, анулювання боргу – це свого роду прощення кредитором заборгованості позичальника. Таке прощення може бути частковим або повним, все залежить від конкретної установи та обставин клієнта.

До списання боргу вдаються як банки, так і кредитні компанії. Тобто борг може списуватись і по звичайних банківських кредитах і по кредитах онлайн. Ініціатором проведення процедури найчастіше виступає сам кредитор і, зазвичай, не інформує про це позичальника. Іноді навіть може траплятись, що борг анульований, справа клієнта закрита, а дзвінки з проханням погасити кредит все ще надходять.

В окремих випадках борг може бути списаний і за ініціативи клієнта, але тут без допомоги юриста не обійтись. Адже банк зацікавлений в поверненні своїх коштів, тому з усіх сил буде старатись повернути їх. Боржник мусить довести свою неплатоспроможність та відсутність майна, яке можна було б використати для відшкодування заборгованості по кредиту.

Коли борг за кредитом може бути списаний?

1. Одна із головних причин, яка дозволяє списати борг за кредитом – сплив строку позовної давності. Що це означає? Якщо з моменту внесення останнього платежу по кредиту минуло 3 роки, то вимагати погашення боргу банк не може. У даному випадку списання боргу відбувається за особистою ініціативою кредитора або після судового розгляду та прийняття рішення на користь боржника.

2. Друга причина – це смерть боржника або, якщо його визнали зниклим безвісти. Іноді борг переходить в спадок найближчим родичам, проте через суд вони можуть відмовитись від нього, й тоді кредитор змушений анулювати кредит. В окремих випадках борг також можуть списати через шахрайство в кредитуванні, коли кредит був оформлений на крадені документи.

3. Якщо сума кредиту надто мала, тобто витрати на вирішення справи за допомогою колекторів чи судових органів для кредитора коштуватиме дорожче, то він також приймає рішення про списання боргу. Але саме за таких обставин боржника про це ніхто не інформує. Попри, так зване прощення заборгованості, дзвінки і далі можуть надходити. Якщо ви підозрюєте, що кредит міг бути анульований, єдиний спосіб дізнатись про це – подати позов до суду про заперечення стягнення заборгованості, де потрібно вказати вимогу перевірки можливого списання.

4. І остання причина, через яку можуть списати борг – боржник є повністю неплатоспроможним. Майно, яке можна було б конфіскувати в кошт оплати боргу, нічого не варте або його немає. Єдине житло, де проживає боржник, відповідно до закону не може бути конфісковане, адже людина не може лишитись на вулиці. Також списання кредиту можливе у випадку офіційного визнання банкрутства даної особи.

Процедура списання боргу за кредитом

Говорячи про списання боргу, варто зазначити, що під дану процедуру підпадають тільки незабезпечені кредити, тобто кредити без застави. А отже весь процес повинен бути максимально простим, але тільки у випадку, коли кредитор приймає рішення про анулювання боргу самостійно. Якщо з такою вимогою звертається позичальник, потрібно бути готовим до затяжного процесу.

 1. Для початку потрібно обґрунтувати своє прохання. До заяви на списання слід долучити документи, що підтверджують неспроможність погасити кредити, а також, якщо анулювання боргу повинно відбутись через сплив строку позовної давності, додати квитанції з датами останнього платежу.
 2. У відповідь на прохання боржника, кредитор може запропонувати компроміс: реструктуризацію боргу, з анулюванням нарахованих штрафів, а можливо навіть відсотків. Тіло кредиту розіб’ють на кілька платежів, щоб зменшити боргове навантаження.
 3. Якщо відповідь кредитора не влаштовує, й ви не маєте можливості погасити навіть основної частини кредиту, то єдиний вихід – звернення до суду з вимогою про визнання вашого банкрутства. Проте тут знадобиться допомога кваліфікованих юристів, адже якщо кредитор не погодився списати борг, можливо було замало доказів, щоб визнати даний кредит безнадійним.

Наслідки списання боргу за кредитом

Після списання боргу людина остаточно звільняється від кредитного зобов’язання – це, звичайно, величезний плюс. Але, є і зворотний бік медалі – кредитна історія псується остаточно. Дані про списаний кредит відправляються в Українське бюро кредитних історій, де позичальник зазначається, як ненадійний. Найближчі 10-15 років оформлення кредитів для нього буде неможливим.

Для банку або кредитної компанії застосування даної процедури іноді також стає полегшенням ситуації. Адже, коли «висить» кілька непогашених кредитів, інвестиції в дану установу зменшуються. Саме тому для інвесторів кредитна організація з великим відсотком проблемних заборгованостей стає також ненадійною. Інвестори зацікавленні в отримання прибутку, а за таких умов існує великий ризик не тільки не отримати дохід, а й втратити вкладене.   

 

Статті

Документи для кредиту - що необхідно позичальникові?

Перше, що потрібно зробити, звертаючись за кредитом...

Державний виконавець - хто це, і які їхні повноваження?

Державний виконавець може заблокувати рахунок і карту?...

Кредит через додаток в смартфоні

Останні кілька років серед інтернет-користувачів досить...

Консолідація кредитів – простий спосіб об'єднати борги

Одночасна оплата кількох кредитних зобов’язань часто...

Як взяти кредит з відкритими простроченнями?

Питання про те, як оформити кредит з простроченою заборгованістю,...

Коментовані статті

Погашення кредиту: що потрібно знати? (6)

Без сумніву, кожен клієнт кредитної компанії чи банку бажає мати вигідний кредит, І це насправді можливо....

Як позбутись боргів? (5)

Борги – це серйозні проблеми, які постійно забирають наш спокій, додаткові кошти, а нерідко й здоров’я....

Кредит під 0 (5)

Кредит під 0 – це пропозиція більшості небанківських кредитних компаній отримати перший кредит без нарахування...

Кредит з 18 років: де його отримати? (4)

Студенти – це люди, яким постійно потрібні гроші. Знайти оплачувану роботу важко, та й часто на неї немає...

Додати коментар

   ## ##  ##    ## ##   ## ##   ## 
   ## ## ##    ## ##   ## ##   ## 
   ##  ####     ## ##   ## ##   ## 
   ##  ##     ## ##   ## ##   ## 
##  ##  ##  ##  ## ##   ## ##   ## 
##  ##  ##  ##  ## ##   ## ##   ## 
 ######   ##   ######  #######  ####### 

Увійдіть, щоб приховати це поле

Коментарі

Лариса 2019-10-09 14:25:38 #489
Краще все робити вчасно і не доводити до крайнощів. Впротівном випадку нарахують відсотки божевільні ну при лояльності реструктиризації боргу.
Максим 2019-08-30 09:25:33 #428
З банками жарти погані при невиконанні договору нараховується пеня. Я намагаюся завжди оплатити раніше терміну кредит що б уникнути неприємностей.