Заборгованість: що буде, якщо не платити кредит?

Заборгованість по кредиту – досить неприємна ситуація, як для позичальника, так і для кредитора. Перших цікавить, чи існує шанс не сплачувати заборгованість та яка відповідальність за несплату кредиту передбачена законодавством? Другі переймаються питаннями, як не допустити визнання позики безнадійною заборгованістю та повернути свої кошти в повному розмірі? Про всі ці нюанси ми детально розповімо в нашій статті.

Як законно не платити по кредиту?
 1. Що таке заборгованість
 2. Що буде якщо не платити кредит?
 3. Як вирішити проблеми із заборгованістю
 4. Як законно не платити кредит?
 5. Як позбутись заборгованості по кредиту?

Що таке заборгованість по кредиту?

Заборгованість по кредиту виникає у випадку несплати одного або кількох платежів, або також при тривалому уникненні повного погашення кредиту. Кредиторська заборгованість може стосуватись, як окремих фізичних осіб – тобто звичайних громадян, так і юридичних осіб – тобто дрібних та великих підприємств.

Кредитна заборгованість може мати тимчасовий характер, коли на протязі певного часу позичальник погашає позику разом із нарахованими відсотками, а також штрафами та іншими оплатами. Також часто вживають термін просрочена заборгованість або безнадійна кредиторська заборгованість. Це означає, що платежі за кредитом уже давно не сплачуються й практично відсутні всі шанси, що боржник поверне кошти в добровільному порядку.  Але, як би там не було, варто мати на увазі, що практично жоден кредитор у разі необхідності не погодиться оформити кредит з відкритими прострочками.

Відповідальність за несплату кредиту

Оформлюючи іпотеку, споживчий кредит чи кредит онлайн, потрібно розуміти усю серйозність прийнятого рішення, а також усвідомлювати, що ви несете особисту відповідальність за їх оплату перед кредитором та українським законодавством. Важливо ще перед підписанням кредитного договору дізнатися, що буде, якщо не платити кредит. 

Звичайно, невелика просрочка по кредиту на кілька днів чи тижнів багато проблем не створить. Адже її можна легко погасити, заплативши мінімальний штраф. Після цього можливо навіть попросити про спрощення умов контракту. Кредитори в більшості випадків йдуть назустріч клієнтам. Але, якщо позичальник свідомо й протягом тривалого часу ухиляється від виконання боргових зобов’язань, тоді в нього можуть виникнути серйозні проблеми.

Якщо не віддати кредит, перше, що зробить банк чи кредитна компанія – це протягом певного часу нагадуватиме клієнту про необхідність погасити борг. Також, весь час нараховуватимуться відсотки по збільшеній ставці та штрафи. Якщо клієнт ніяк не реагує, кредитор передає проблемну заборгованість колекторам. Коли ж і колекторам нічого не вдається вирішити, то справа відправляється в суд, де рішення, швидше за все, буде прийняте не на користь клієнта.

Дехто питає, чи можуть посадити за несплату кредиту? Відповідь – ні, але пам’ятайте, що ви можете втратити все майно та стати банкрутом, адже, якщо коштів для покриття боргу не буде, до вас буде застосована процедура банкрутства. 

Що буде, якщо не платити по кредиту?

Як вирішити проблеми із простроченою заборгованістю?

Прострочена заборгованість – проблема, яку треба вирішувати швидко. Чим довше тягнути з нею, тим більше шкоди вона завдасть. А взагалі мудро звернутись до кредитора ще перед виникненням просрочки, тобто одразу, як тільки ви зрозуміли, що вчасно здійснити оплату не зможете. В таких випадках кредитні установи пропонують скористатись послугою продовження дії кредитного договору (пролонгацією) або кредитними канікулами. Це допомагає не тільки уникнути нарахування пені та штрафів, але й негативних записів в кредитній історії, й не допустити ситуації, коли погрожують колектори. 

Якщо так сталось, що просрочка допущена й ви не встигли повідомити кредитора та скористатись пролонгацією, не чекайте, поки до вас зателефонують співробітники кредитної установи, зробіть це першим.  А краще – відвідайте банк чи відділення кредитної компанії особисто та розкажіть свою ситуацію. Так чином ви можете переконати кредитора, що не уникаєте повернення кредиту, просто на даний час обставини не дозволяють розплатитись з боргами.

Саме тому краще всього дізнатися побільше інформації про кредиторі перед укладенням договору - так ви зможете вибрати кредит онлайн з хорошими відгуками і будете впевнені, що в разі фінансових труднощів можна розраховувати на розуміння кредитора.

Часто навіть не доводиться пояснювати, яким способом збираєтесь справитись з проблемним кредитом. Кредитор сам пропонує шляхи вирішення. Для клієнта з простроченою заборгованістю можуть запропонувати процедуру рефінансування або реструктуризацію. Перша дає додатковий час на пошук грошей для погашення, а умови кредитування іноді  міняються на більш вигідні. Друга – зменшує боргове навантаження, адже платежі по кредиту розбиваються на менші частини.

Як не платити кредит: чи існує законна підстава?

Варто також знати, що існує ряд поважних причин, що дозволяють певний проміжок часу не платити кредит. При цьому будь-які штрафи чи додаткові платежі за відстрочення не стягуватимуться. До таких причин належать: 

 • втрата роботи та відсутність інших джерел доходу; 
 • затяжна хвороба, що потребує тривалого лікування;
 • втрата працездатності; 
 • втрата майна в наслідок стихійного лиха;
 • а також інші нещасні випадки. Але приготуйтеся до того, що доведеться довести причини відмови від виплат перед судом.

Якщо говорити про можливість повної несплати боргу на законних правах, то це можливо тільки за допомогою процедури банкрутства. Iноді відбувається списання боргу за кредитом у випадках, коли визнається кредитний договір недійсним або розривається. Пороте, такі рішення майже завжди приймаються в судовому порядку. До того ж, кожна зі сторін повинна надати докази своєї правоти чи невинності.

При відсутності необхідних фактів та доказів виграти справу ніяк не вдасться. Тим більше, на недобросовісного клієнта, крім обов’язку сплати боргу та штрафів, можуть бути накладені ще й адміністративні стягнення на користь держави.

Як позбутись простроченої заборгованості?

Щоб не сплачувати кредит, перш за все, потрібно визначити, які підстави у вас для цього є. Адже саме від них будуть залежати подальші дії. Припустимо, у вас критична фінансова ситуація, через яку погасити кредит нереально. У цьому випадку доцільно говорити про застосування процедури банкрутства.

Варто бути готовим, що такий процес не буде коротким, й до того ж може погіршити фінансове становище. Визнання банкрутства фізичних осіб  можливо тільки через суд. Тому, потрібно особисто подати відповідну заяву до судових органів та зачекати на ряд судових експертиз та інших заходів, результати яких будуть мати вирішальне значення при розгляді справи. У ході здійснення процедури, борг буде визнаний, як безнадійна кредиторська заборгованість і будуть вжиті всі заходи для її списання.

Варто пам’ятати, що при цьому будь-яке цінне майно може бути конфісковане та використане для погашення безнадійної заборгованості. А якщо цього не вистачить, то залишок боргу буде анульовано й з позичальника будуть зняті усі боргові обов’язки.

Статті

Вкрали гроші з карти – що робити?

При виявленні підозрілих платежів з картки багатьох...

Кредит без застави. Де можна взяти гроші в борг?

Існує кілька варіантів, коли прості люди можуть отримати...

Що таке відновлювана кредитна лінія?

Життя приносить багато непередбачених ситуацій. Іноді...

Вебмані: як створити, поповнити і вивести гроші?

Електронний гаманець Webmoney набув широкого поширення...

Термін позовної давності по кредиту. Як його правильно розрахувати?

Коли громадянин оформляє кредитну угоду з банківською...

Додати коментар

######## ##  ## ######## ##   ## ######## 
   ##  ## ## ##   ## ##   ##   ## 
  ##   ####  ##   ## ##   ##   ##  
  ##    ##  ######## ##   ##  ##  
 ##    ##  ##  ##  ##   ##  ##   
 ##     ##  ##  ## ##   ## ##   
########  ##  ##   ## ####### ######## 

Увійдіть, щоб приховати це поле

Коментарі

Лариса 2019-10-09 14:25:38 #489
Краще все робити вчасно і не доводити до крайнощів. Впротівном випадку нарахують відсотки божевільні ну при лояльності реструктиризації боргу.
Максим 2019-08-30 09:25:33 #428
З банками жарти погані при невиконанні договору нараховується пеня. Я намагаюся завжди оплатити раніше терміну кредит що б уникнути неприємностей.