Заборгованість: що буде, якщо не платити кредит?

Заборгованість по кредиту – досить неприємна ситуація, як для позичальника, так і для кредитора. Перших цікавить, чи існує шанс не сплачувати заборгованість та яка відповідальність за несплату кредиту передбачена законодавством? Другі переймаються питаннями, як не допустити визнання позики безнадійною заборгованістю та повернути свої кошти в повному розмірі? Про всі ці нюанси ми детально розповімо в нашій статті.

Як законно не платити по кредиту?
  1. Що таке заборгованість?
  2. Що буде якщо не платити кредит?
  3. Як вирішити проблеми із заборгованістю
  4. Як законно не платити кредит?
  5. Що таке списання боргу?
  6. Коли борг може бути списаний? 
  7. Процедура списання боргу
  8. Наслiдки списання боргу
  9. Довiдка про вiдсутнiсть заборгованостi.

Коли настає заборгованість по кредиту?

Заборгованість — несплата одного або кількох платежів, або також при тривалому уникненні повного погашення кредиту. Кредиторська заборгованість може стосуватись, як окремих фізичних осіб – тобто звичайних громадян, так і юридичних осіб – дрібних та великих підприємств.

Кредитна заборгованість може мати тимчасовий характер. Це означає ситуацію, коли упродовж певного часу позичальник погашає позику разом із нарахованими відсотками, а також штрафами та іншими оплатами.

Також часто вживають термін прострочена заборгованість або безнадійна кредиторська заборгованість. В цьому випадку платежі за кредитом уже давно не сплачуються й практично відсутні всі шанси, що боржник поверне кошти в добровільному порядку. Варто мати на увазі, що практично жоден кредитор у разі необхідності не погодиться оформити кредит з відкритими прострочками.

Відповідальність за несплату залеглiстi

Оформлюючи іпотеку, споживчий кредит чи кредит онлайн, потрібно розуміти усю серйозність прийнятого рішення, а також усвідомлювати, що ви несете особисту відповідальність за їх оплату перед кредитором та українським законодавством. Важливо ще перед підписанням кредитного договору дізнатися, що буде, якщо не платити кредит. 
Звичайно, невелика прострочка по кредиту на кілька днів чи тижнів багато проблем не створить. Адже її можна легко погасити, заплативши мінімальний штраф. Після цього можливо навіть попросити про спрощення умов контракту. Кредитори в більшості випадків йдуть назустріч клієнтам. Але, якщо позичальник свідомо й протягом тривалого часу ухиляється від виконання боргових зобов’язань, в нього можуть виникнути серйозні проблеми.
  1. Перше, що зробить банк чи кредитна компанія – нагадуватиме клієнту про необхідність погасити борг. Також, весь час нараховуватимуться відсотки по збільшеній ставці та штрафи.
  2. Після декількох місяців, якщо клієнт ніяк не реагує, кредитор передає проблемну заборгованість колекторам.
  3. Коли ж і колекторам нічого не вдається вирішити, то справа відправляється в суд. Рішення, швидше за все, буде прийняте не на користь клієнта і йому доведеться познайомитися з державними виконавцями та повернути борг примусово.
Дехто питає, чи можуть посадити за несплату кредиту? Відповідь – ні. Але пам’ятайте, що ви можете втратити все майно та стати банкрутом. Адже, якщо коштів для повного погашення заборгованості не буде, до вас буде застосована процедура банкрутства. 

Як розв'язати проблеми із простроченою заборгованістю?

Прострочена заборгованість – проблема, яку треба вирішувати швидко. Чим довше тягнути з нею, тим більше шкоди вона завдасть. А взагалі мудро звернутись до кредитора ще перед виникненням прострочки, тобто одразу, як тільки ви зрозуміли, що вчасно здійснити оплату не зможете. В таких випадках кредитні установи пропонують скористатись послугою продовження дії кредитного договору (пролонгацією) або кредитними канікулами. Це допомагає не тільки уникнути нарахування пені та штрафів, але й негативних записів в кредитній історії, й не допустити ситуації, коли погрожують колектори. 
Якщо так сталось, що прострочка допущена й ви не встигли повідомити кредитора та скористатись пролонгацією, не чекайте, поки до вас зателефонують співробітники кредитної установи, зробіть це першим. А краще – відвідайте банк чи відділення кредитної компанії особисто та розкажіть свою ситуацію. Так чином ви можете переконати кредитора, що не уникаєте повернення кредиту, просто на даний час обставини не дозволяють розплатитись з боргами. Кредитор сам пропонує шляхи вирішення. Для клієнта з простроченою заборгованістю можуть запропонувати процедуру рефінансування або реструктуризацію
Саме тому найкраще дізнатися більше інформації про кредитора перед укладенням договору. Ми радимо пошукати в інтернеті більше інформації про вашу установу. Завдяки правильному вибору ви будете впевнені, що в разі фінансових труднощів можна розраховувати на розуміння кредитора.

Як не платити кредит: чи існує законна підстава?

Варто також знати, що існує ряд поважних причин, що дозволяють певний проміжок часу не платити кредит. При цьому будь-які штрафи чи додаткові платежі за відстрочення не стягуватимуться. Але приготуйтеся до того, що доведеться довести причини відмови від виплат перед судом. До таких причин належать: 

  • втрата роботи та відсутність інших джерел доходу; 
  • затяжна хвороба, що потребує тривалого лікування;
  • втрата працездатності; 
  • втрата майна в наслідок стихійного лиха;
  • інші нещасні випадки. 

Якщо говорити про можливість повного списання заборгованості на законних правах, то це можливо тільки за допомогою процедури банкрутства. Іноді відбувається списання кредиту у випадках, коли визнається кредитний договір недійсним або розривається. Такі рішення майже завжди приймаються в судовому порядку. До того ж кожна зі сторін повинна надати докази своєї правоти чи невинності.
При відсутності необхідних фактів та доказів виграти справу ніяк не вдасться. Тим більше на недобросовісного клієнта, крім обов’язку сплати потрібної суми та штрафів, можуть бути накладені ще й адміністративні стягнення на користь держави.

Як списується ЗАЛЕГЛІСТЬ?

Списання залеглості за кредитом це, інакше кажучи, анулювання кредиту. Таке звільнення може бути частковим або повним, все залежить від конкретної установи та обставин клієнта.

До списання безнадійної заборгованості вдаються як банки, так і кредитні компанії. Тобто зобов'язання може списуватись і по звичайних банківських кредитах і по кредитах онлайн. Ініціатором проведення процедури найчастіше виступає сам кредитор і, зазвичай, не інформує про це позичальника. Іноді навіть може траплятись, що борг анульований, справа клієнта закрита, а дзвінки з проханням погасити кредит все ще надходять.
В окремих випадках кредит може бути списаний і за ініціативи клієнта, але тут без допомоги юриста не обійтись. Адже банк зацікавлений в поверненні своїх коштів, тому з усіх сил буде старатись повернути їх. Боржник мусить довести свою неплатоспроможність та відсутність майна, яке можна було б використати для відшкодування заборгованості по кредиту.

Коли борг за кредитом може бути списаний?

1. Одна із головних причин, яка дозволяє списати борг за кредитом – сплив строку позовної давності. Що це означає? Якщо з моменту внесення останнього платежу по кредиту минуло 3 роки, то вимагати погашення боргу банк не може. У даному випадку списання боргу відбувається за особистою ініціативою кредитора або після судового розгляду та прийняття рішення на користь боржника.

2. Друга причина – це смерть боржника або, якщо його визнали зниклим безвісти. Іноді борг переходить в спадок найближчим родичам, проте через суд вони можуть відмовитись від нього, й тоді кредитор змушений анулювати кредит. В окремих випадках борг також можуть списати через шахрайство в кредитуванні, коли кредит був оформлений на крадені документи.

3. Якщо сума кредиту надто мала, тобто витрати на вирішення справи за допомогою колекторів чи судових органів для кредитора коштуватиме дорожче, то він також приймає рішення про списання боргу. Але саме за таких обставин боржника про це ніхто не інформує. Попри, так зване прощення заборгованості, дзвінки і далі можуть надходити. Якщо ви підозрюєте, що кредит міг бути анульований, єдиний спосіб дізнатись про це – подати позов до суду про заперечення стягнення заборгованості, де потрібно вказати вимогу перевірки можливого списання.

4. І остання причина, через яку можуть списати борг – боржник є повністю неплатоспроможним. Майно, яке можна було б конфіскувати в кошт оплати боргу, нічого не варте або його немає. Єдине житло, де проживає боржник, відповідно до закону не може бути конфісковане, адже людина не може лишитись на вулиці. Також списання кредиту можливе у випадку офіційного визнання банкрутства даної особи.

Процедура списання боргу за кредитом

Говорячи про списання боргу, варто зазначити, що під дану процедуру підпадають тільки незабезпечені кредити, тобто кредити без застави. А отже весь процес повинен бути максимально простим, але тільки у випадку, коли кредитор приймає рішення про анулювання боргу самостійно. Якщо з такою вимогою звертається позичальник, потрібно бути готовим до затяжного процесу.

  1. Для початку потрібно обґрунтувати своє прохання. До заяви на списання слід долучити документи, що підтверджують неспроможність погасити кредити, а також, якщо анулювання боргу повинно відбутись через сплив строку позовної давності, додати квитанції з датами останнього платежу.
  2. У відповідь на прохання боржника, кредитор може запропонувати компроміс: реструктуризацію боргу, з анулюванням нарахованих штрафів, а можливо навіть відсотків. Тіло кредиту розіб’ють на кілька платежів, щоб зменшити боргове навантаження.
  3. Якщо відповідь кредитора не влаштовує, й ви не маєте можливості погасити навіть основної частини кредиту, то єдиний вихід – звернення до суду з вимогою про визнання вашого банкрутства. Проте тут знадобиться допомога кваліфікованих юристів, адже якщо кредитор не погодився списати борг, можливо було замало доказів, щоб визнати даний кредит безнадійним.

Наслідки списання боргу за кредитом

Після списання боргу людина остаточно звільняється від кредитного зобов’язання – це, звичайно, величезний плюс. Але, є і зворотний бік медалі – кредитна історія псується остаточно. Дані про списаний кредит відправляються в Українське бюро кредитних історій, де позичальник зазначається, як ненадійний. Найближчі 10-15 років оформлення кредитів для нього буде неможливим.

Для банку або кредитної компанії застосування даної процедури іноді також стає полегшенням ситуації. Адже, коли «висить» кілька непогашених кредитів, інвестиції в дану установу зменшуються. Саме тому для інвесторів кредитна організація з великим відсотком проблемних заборгованостей стає також ненадійною. Інвестори зацікавленні в отримання прибутку, а за таких умов існує великий ризик не тільки не отримати дохід, а й втратити вкладене.    

Довідка про відсутність заборгованості

Зустрічаються випадки, коли заборгованість з'являється у добропорядного позичальника, який вчасно оплачував свої зобов'язання. Така ситуація може виникнути через людську помилку або неправильну інформацію в системі. Найбільш негативний результат такої помилки - псування кредитної історії. Очистити репутацію і повернути собі прихильність кредиторів допоможе довідка про відсутність заборгованості.
Її можна отримати в будь-якій фінансовій організації, де була отримана і виплачена позика. Довідка містить в собі:
  • дані позичальника,
  • термін,
  • суму отриманого кредитного зобов'язання,
  • дату отримання й виплати повної суми,
  • підпис кредитора,
  • печатка кредитора.
Зазвичай подібну довідку можна отримати одразу. Але в деяких фірмах для її отримання необхідно відправити заявку і почекати кілька днів. Ми радимо не нехтувати такою можливістю і отримувати подібні документи після закриття всіх фінансових зобов'язань, особливо довгострокових і на великі суми.

Статті

Як працює дострокове розірвання кредиту?

Зазвичай, кредитний договір може бути розірваний раніше...

Чому важливо знати що таке фішинг?

Мета фішингу - отримати доступ до вашої особистої інформації,...

Як платити за кредитом під час війни?

Воєнний конфлікт може мати серйозний вплив на економіку...

Фінансові компанії з видачі кредитів онлайн у 2023 році. Де звертатись?

Кредити онлайн в Україні в 2023 році є популярними...

Чи законне автоматичне списання коштів з рахунків боржників банками та кредитними організаціями?

Оформляючи позику готівкою та отримуючи гроші у стаціонарному...

Коментовані статті

Погашення кредиту: що потрібно знати? (6)

Без сумніву, кожен клієнт кредитної компанії або банку бажає мати найвигіднішу пропозицію. Однак, чи...

Як позбутись боргів? (5)

Борги – це серйозні проблеми, які постійно забирають наш спокій, додаткові кошти, а нерідко й здоров’я....

Кредит під 0 відсотків на картку (5)

Кредит під нуль відсотків – це пропозиція більшості небанківських кредитних компаній отримати перший...

Кредит з 18 років: де його отримати? (4)

Студенти – це люди, яким постійно потрібні гроші. Знайти оплачувану роботу важко, та й часто на неї немає...

Додати коментар

##     ## ########       ## #### ##     ## 
###   ### ##             ##  ##   ##   ##  
#### #### ##             ##  ##    ## ##   
## ### ## ######         ##  ##     ###    
##     ## ##       ##    ##  ##    ## ##   
##     ## ##       ##    ##  ##   ##   ##  
##     ## ########  ######  #### ##     ## 

Увійдіть, щоб приховати це поле

Коментарі

Лариса 2019-10-09 14:25:38 #489
Краще все робити вчасно і не доводити до крайнощів. Впротівном випадку нарахують відсотки божевільні ну при лояльності реструктиризації боргу.
Відповісти
Максим 2019-08-30 09:25:33 #428
З банками жарти погані при невиконанні договору нараховується пеня. Я намагаюся завжди оплатити раніше терміну кредит що б уникнути неприємностей.
Відповісти