Кредитна історія – що це та від чого вона залежить?

Кожен банк та значна частина кредитних компаній перевіряють кредитну історію потенційного клієнта перед прийняттям рішення про надання йому фінансової допомоги. Проте не кожна людина має таку історію, а часто ще й не до кінця розуміє, що це за поняття. Що ж таке кредитна історія, від чого залежить і чому варто її будувати?

Поняття кредитної історії.

Що таке кредитна історія?

Термін "кредитна історія" дуже часто виникає в контексті правил надання банківських кредитів, а також при оформленні кредитів онлайн та кредитних карток. Іноді поняття кредитної історії плутають з поняттям кредитоспроможності. Проте, слід зазначити, що це не одне і те ж явище. Кредитоспроможність враховується банками й деякими кредитними компаніями перед прийняттям рішення про видачу грошей в борг, але вона визначається на основі абсолютно інших чинників, ніж кредитна історія. Кредитоспроможність залежить найчастіше від суми щомісячного доходу та наявності трудового договору.

Кредитна історія – це запис дій людини в контексті фінансових зобов'язань: оформлення та сплата кредитів, своєчасність або несвоєчасність внесення платежів при покупці товарів в розстрочку, користування дебетними та кредитними картками, отримання та погашення позик в інших фінансових установах, а також списання боргу за кредитом. Інформація про ці дії зберігається в базі даних Бюро кредитних історій. Завдяки цій базі, кредитори можуть отримувати інформацію про фінансові зобов'язання, взяті клієнтами та про порядок їх сплати.

Це, у свою чергу, дозволяє банкам та кредитним компаніям уникати укладення договорів з особами, які перебувають під високим ризиком невиконання кредитних зобов'язань, або з тими, хто має непогашену заборгованість по кредитах на великі суми.  В Бюро кредитних історій можливо отримати таку інформацію, як особисті дані позичальника, дані за кредитними зобов'язаннями, в тому числі суми, термін погашення та інформацію про заборгованість, якщо така є.

Коли потрібно починати свою кредитну історію?

Відповідь проста – якомога швидше. Для цього треба звернутись в будь-яку фінансову установу за кредитом чи позикою. Для того, щоб оформити таке кредитне зобов’язання, достатньо мати повних 18 років та чинний паспорт громадянина України. Будівництво кредитної історії краще починати з невеликих кредитів. Малі зобов'язання будуть набагато простішими для погашення, а ризик прострочки буде зведений до мінімуму.

Кілька вчасно сплачених кредитів, навіть на незначні суми, дадуть фінансовій установі підстави вважати потенційного позичальника надійним клієнтом та вплинуть на результати кредитного скорнгу. Що зрештою відкриє дорогу до більш високих сум кредитування та довших термінів, а пізніше дозволить легко оформити навіть такі серйозні кредити, як іпотека. Однак, варто пам’ятати, що це все можливе тільки за наявності позитивного досье, саме тому варто дбати про відповідний його стан та стежити за тим, щоб не допускати помилок в кредитній історії.

Що таке кредитна історія?

Чи можливо отримати кредит з поганою кредитною історією?

Отримати кредит з поганою кредитною історію або навіть оверддрафт на карту буває дуже складно, адже вона сильно занизить скоринг-бал, але все ж таки, це можливо. Правда, кредитувати ненадійного позичальника погоджуються тільки деякі фінансові установи, в основному це кредитні компанії. Серед них можна знайти навіть такі, котрі взагалі не перевіряють наявність та стан кредитної історії своїх клієнтів.

Звертаючись в кредитну компанію, треба бути готовим до того, що зекономити на кредиті не вдасться, адже відсотки будуть трохи вищими, ніж в банках. Проте така цінова політика небанківських установ повністю закономірна. В такий спосіб компанія покриває ризики, котрі виникають під час кредитування сумнівних клієнтів.

Для клієнта, оформлення кредиту онлайн – це свого роду спосіб виправити погану кредитну історію, та створити умови для оформлення в майбутньому більш вигідних договорів. За допомогою таких позик можливо отримати ще й додаткові кошти на погашення заборгованості по кредитах, які були оформленні перед цим. До того ж, у випадку, якщо у вас немає офіційного працевлаштування та ви не можете отримати банківські кредити - це теж хороший варіант виправити фінансову ситуацію.

Як і де перевірити свою кредитну історію?

Існує кілька простих способів, як можна перевірити свою кредитну історію. Перший із них – це зайти на офіційний сайт Українського бюро кредитних історій (УБКІ) та особисто попросити про надання даних відносно ваших кредитних зобов’язань. Відповідно до українського законодавства, кожен громадянин України має право один раз на рік отримати безкоштовну інформацію про стан своєї історії. Інформація надсилається рекомендованим листом, тільки після особистого запиту позичальника на вказаний ним адрес, та вручається особисто в руки. Перший лист – безкоштовний, кожен наступний обійдеться в 50 гривень.

Існують також сервіси, де можливо безкоштовно перевірити стан своєї кредитної історії в режимі онлайн. Однак користуватися такими сайтами дуже небезпечно, оскільки існує великий ризик натрапити на шахраїв. Зазвичай на таких сайтах вказується, що вони являються офіційними партнерами Українського бюро кредитних історій, але це не завжди правда, тому використовувати їх варто тільки в крайніх випадках.

І останній спосіб – це можливість отримати інформацію за допомогою програми «Кредитна історія» для мобільних пристроїв на базі систем Android і IOS або за допомогою мобільного додатку Sender.

Якщо ж ви є клієнтом ПриватБанку, то перевірити кредитну історію буде дуже легко в інтернет-банкінгу Приват24. Однак дана послуга буде безкоштовною тільки в тому випадку, якщо клієнт в поточному році не замовляв кредитну історію на сайті УБКІ.

Статті

Гроші в борг: всі варіанти отримання фінансової допомоги

Економічна ситуація в нашій країні все ще залишає бажати...

Як отримати кредит онлайн без відмови?

Фінансові проблеми можуть виникнути навіть в максимально...

Арбітражний керуючий: хто він і яка його роль?

Після набуття чинності оновленого Кодексу з процедур...

Боргова яма: як швидко з неї вибратись?

На жаль, сьогоднішні реалії життя змушують багатьох...

Фінансовий омбудсмен: хто він та коли потрібен?

Багато наших співвітчизників час від часу стикаються...

Додати коментар

##   ## #######  ####### ##  ## ######## 
 ##  ## ##   ## ##   ## ## ## ##   ## 
 ## ##  ##   ## ##   ##  ####  ##   ## 
  ###  ##   ## ##   ##  ##  ######## 
 ## ##  ##   ## ## ## ##  ##  ##  ##  
 ##  ## ##   ## ##  ##   ##  ##  ## 
##   ## #######  ##### ##  ##  ##   ## 

Увійдіть, щоб приховати це поле