Банкрутство фізичних осіб: коли починати процедуру?

Сьогодні проблема заборгованості громадян та взагалі зубожіння населення актуальна, як ніколи. Людям важко зводити кінці з кінцями, не говорячи вже про сплату раніше оформлених кредитів. Як бути в ситуації, коли платити справді немає чим, а кредитори вимагають повернення коштів, й справа доходить навіть до погроз колекторів? Як знайти світло в кінці тунелю? Не все ще втрачено – вирішити ситуацію допоможе процедура банкрутства фізичних осіб.

Коли може пригодитись процедура банкрутства фізичних осіб?

Що таке банкрутство фізичних осіб?

До недавнього часу в нашій країні процедура банкрутства могла розповсюджуватись тільки на юридичних осіб. Це дозволяло власникам підприємств, які знаходились у важких фінансових обставинах, позбутися боргів, але водночас с бізнесом. В більшості випадків наслідки оголошення банкрутства передбачали ліквідацію господарського суб’єкта.

Сьогоднішня нестабільна економіка України, низькі зарплати, інфляція та коливання курсу валют призводять до зубожіння та закредитованості населення, яким не під силу самостійно розплатитись з боргами. Саме через такі прикрі обставини і виникає потреба в можливості оголошення банкрутом фізичної особи, тобто звичайного громадянина.

Протягом минулого року Верховна Рада України працювала над законопроектом про банкрутство фізичних осіб, який успішно прийняла 18 жовтня. В понеділок 15 квітня 2019 року на офіційній зустрічі бізнес-асоціації «Влада і бізнес» президент України Петро Порошенко повідомив про підписання оновленого Кодексу, в якому зокрема йдеться і про банкрутство фізичних осіб.

Від тепер кожен неплатоспроможний громадянин України має можливість оголосити себе банкрутом, списати борги за кредитами, і, так би мовити, почати життя з нової сторінки. Щоправда, процедура банкрутства доволі складна й здійснюється за посередництвом господарського суду. Щоб суд прийняв позитивне рішення щодо банкрутства фізичної особи, громадянин повинен надати ряд переконливих фактів та документів, які підтверджують його важку фінансову ситуацію.

Кому доступна процедура банкрутства?

Для чого проходити процедуру банкрутства фізичних осіб?

Ініціатором процедури банкрутства в нашій країні згідно з Кодексом про банкрутство фізичних осіб, може тільки особисто боржник. Для цього він повинен подати відповідне клопотання до Господарського суду. Проте, перш ніж звернутися до судових органів, потрібно відповідати деяким вимогам, адже суд має законне право відхилити заяву, якщо обставини громадянина не передбачають можливості ліквідації боргів.

І так, старатись про визнання банкрутства дозволено в наступних випадках:

1. Якщо сума загального боргу перевищує 30 мінімальних заробітних плат (на даний момент це понад 111 690 грн).
2. Якщо у боржника немає жодних грошових заощаджень, а також іншого майна для погашення прострочок по кредитах.
3. Якщо в силу підтверджених і вагомих обставин боржник протягом кількох місяців не сплачує половини або повну вартість регулярних платежів, внаслідок чого з'являється кредит з простроченою заборгованістю.

Коли боржник зобов’язаний об’явити себе банкрутом?

Крім того, законом України передбачені також ситуації, в яких громадянин не тільки має право, але й зобов’язаний звернутись до суду із заявою про здійснення процедури банкрутства:

 • Перш за все, обов’язок звернення до суду накладається у випадку, коли загальний борг перевищує 300 мінімальних зарплат.

 • Друга ситуація, коли втрачено основне джерело доходу або виявлено тяжку хворобу, яка не дозволяє забезпечувати себе та сплачувати борги.

 • І останнє, у випадку погашення заборгованості по кредиту в одного кредитора, що не дозволяє задовольнити вимоги в іншого. Таке часто трапляється, коли позичальники оформляють наступний кредит для погашення іншого кредиту.

Знати закони і звертатися до суду у вище перелічених ситуаціях – це прямий громадський обов’язок. Його невиконання, хоча й не передбачає жодних штрафів та будь-якої іншої форми відповідальності, має негативні наслідки. Один з яких – позбавлення права на оформлення банкрутства та ліквідацію боргів в майбутньому.

Перебіг процедури банкрутства?

Коли і кому потрібно вдаватись до банкрутства?

Процедура банкрутства, як правило, розпочинається з подання заяви до Господарського суду за місцем прописки або проживання. До заяви слід додати документи про реальний фінансовий стан, виписки із банків, відомості про рухоме та нерухоме майно, розміри заборгованостей та інше.

Після розгляду заяви, суд призначає арбітражного керуючого. Він буде вести справу заявника та безпосередньо спілкуватиметься, як з боржником, так із кредитором, впродовж всього процесу банкрутства, тобто виконуватиме роль своєрідного посередника.

Проте, від звичайного юридичного консультанта чи адвоката, які також часто виконують посередницькі ролі в справах з проблемними кредитами, закон України зобов’язує обидві сторони виконувати вказівки арбітражного керуючого.

Основне завдання арбітражного керуючого – досягти згоди між боржником та кредитором. Якщо це неможливо – уладнати справи в спосіб, передбачений законодавством.

Наслідки провадження банкрутства

В процесі провадження банкрутства арбітражний керуючий має право розпоряджатись майном банкрута в цілях погашення боргів. Крім того, на боржника може бути накладений ряд заборон, зокрема, виїзду за кордон.

Якщо під час судового розгляду виявлено неправомірність дій кредитора, помилки в контрактах чи інші порушення зі сторони кредитора, суд може винести рішення розірвати кредитний договір або визнати кредитний договір недійсним. Таким чином борг буде списаний без необхідності ліквідовувати майно боржника.

Однак, подібне вирішення ситуації, скоріш за все, виняток з правила, та стається вкрай рідко. В більшості випадкiв, банкруту, хоча і вдається вибратись із боргової ями, проте його фінансова ситуація ще довго буде в плачевному стані. Крім того, доведеться оплатити послуги суду та керуючого.

Статті

Гроші в борг: всі варіанти отримання фінансової допомоги

Справитись з фінансовими проблемами сьогодні набагато...

Банківський кредит та його різновиди

Сьогодні велика кількість українців живе в кредит....

Що таке персональні дані та де вони пригодяться?

Сьогодні ми постійно зустрічаємось з поняттями персональні...

Онлайн кредит на карту без фото паспорта та коду

Плануючи оформити кредит онлайн часто можна зустрітись...

Коментовані статті

Вчасне погашення кредиту: чому це важливо? (4)

Кожен позичальник бажає отримати кредит на вигідних умовах, які дозволять заплатити за послуги кредитора...

Як оформити кредитну карту? (3)

Сьогодні кредитна картка являється найбільш затребуваним банківським продуктом не тільки в нашій країні,...

Як розплатитись з боргами, якщо кредитів кілька? (2)

Наявність боргу може псувати не тільки фінансове становище, але й наше життя в цілому. Медики говорять,...

Додати коментар

######## ######## ######## ######## ##   ## 
##   ## ##    ##   ## ##    ## ## ## 
##   ## ##    ##   ## ##    ## ## ## 
######## ######  ######## ######  ## ## ## 
##  ##  ##    ##   ## ##    ## ## ## 
##  ## ##    ##   ## ##    ## ## ## 
##   ## ######## ######## ######## ### ### 

Увійдіть, щоб приховати це поле