Борг у спадок – як погасити кредит, якщо позичальник помер?

Коли ми чуємо слово “спадщина”, одразу уявляємо собі квартиру, машину, дорогоцінності, якесь коштовне майно. Зазвичай це все те, що асоціюється в нас із прибутком. Проте не слід забувати, що за законом або заповітом, спадкоємець бере на себе як права, так і обов'язки померлого. Що робити, коли позичальник помер, а кредит залишився? Хто повинен сплачувати борги після його смерті і як ця ситуація регулюється законом? З’ясовуємо усі деталі кредиту, який залишився у спадок.

У спадок можуть дістатися не тільки грошові кошти, а й борги померлого позичальника.

План статті:

 1. Борг по кредиту: що каже закон в ситуації, коли позичальник помер?
 2. Що робить банк, коли позичальник помер? 
 3. Кредит померлого - хто повинен сплачувати залеглiсть?
 4. Як погасити кредит?
 5. Погашення кредиту - як переоформити договір після померлого позичальника?

Борг по кредиту: що каже закон в ситуації, коли позичальник помер?

Згідно з Цивільним Кодексом України у спадок від померлої людини переходять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини й не припинилися після його смерті. Тож коли хтось отримує спадок від померлого родича, який має заборгованість за кредитом, то він автоматично переходить на спадкоємця. Проте умови кредитного договору, термін сплати та розмір суми не застосовуються. Ця ситуація після смерті позичальника повинна бути врегульована безпосередньо з банком. 

Що робить банк, коли позичальник помер? 

Як тільки банк отримує інформацію про те, що позичальник помер, він припиняє нарахування відсотків по кредиту. Для цього спадкоємець мусить звернутися до фінустанови, написати заяву та надати копію свідоцтва про смерть позичальника. Правонаступник також не сплачує штрафи, пеню, які нараховувалися за прострочення по кредиту. Він має право сплатити тільки ту суму, яка була встановлена на день смерті позичальника. 

Також банк заморожує позику на півроку до моменту, поки вирішується питання з особою, яка відповідатиме за борг. До офіційного вступу у спадщину людина не має обов’язку сплачувати жодного боргу за свого спадкодавця. 

Слід зазначити, що в цій ситуації існує два випадки, коли кредит можуть анулювати:

 1. Якщо банк протягом 6 місяців з дня отримання людиною спадку не проінформував її про свої вимоги щодо сплати заборгованості, кредит анулюється. 
 2. Якщо кредитори не знали, коли саме людина вступає у право спадщини, вони можуть вимагати сплати кредиту строком до одного року з моменту отримання такого свідоцтва. Якщо ж інформація з банку у цей період не надійде, а кредитори не представлять свої вимоги, кредит також анулюється.

Однак, якщо банк звернувся до спадкоємця та проінформував про свої вимоги сплати кредиту, необхідну суму треба заплатити у такий самий термін – протягом шести місяців або року (в залежності від ситуації).

Кредит померлого – хто повинен сплачувати Борги?

Отже, борги померлого позичальника переходять на його рідних та родичів згідно з тою послідовністю, яка прописана в Законі України. 

В першу чергу борг переходить на дружину/чоловіка спадкодавця, дітей або батьків. 
→ Відповідальні особи, які вказані в заповіті померлого.
→ Борги померлого позичальника мусить також сплачувати колишня дружина або чоловік. Навіть у ситуації, якщо подружжя не проживало разом протягом довгого часу, але офіційно вони не розлучені. 
→ Якщо позичальник не був одружений і не мав дітей, заборгованість по кредиту переходить на батьків. 

Як погасити кредит?

Після отримання спадщини варто детально перевірити інформацію щодо фінансового стану спадкодавця. Чи були оформлені кредити, мікропозики (кредити онлайн), та в яких банках це було зроблено. Якщо так сталося, що разом зі спадщиною до правонаступника перейшли усі борги померлого, є кілька способів, як їх уникнути. 

  • Оцінити цінність спадщини та можливу відмову від неї. 
   Перш за все слід зважити фінансову цінність майна, яке залишилося у спадщину. Чи складає воно ту вартість, за яку слід боротися. В цьому випадку краще скористатися послугами незалежного експерта, який вираховує повну вартість. Наприклад, коли сума досить велика, але дорівнює коштам отриманого спадку, погасити кредит можна шляхом спадщини.В такому випадку правонаступник не отримує ані боргів, ані спадщини. Або ж відмовитися від майна одразу без додаткових подробиць у справі заборгованості померлого та розмірі спадщини. 
  • Оформити новий кредит
   Якщо майно, котре відходить у спадок є досить цінним для вас не тільки з фінансової сторони, варто згадати про послугу оформлення кредиту на погашення іншого. Вигідні умови пропонують не тільки банки, а й мікрофінансові організації. Інформація про найкращі установи, що надають кредити онлайн міститься у нашому рейтингу, який щомісяця оновлюється. Скориставшись кредитним калькулятором одразу видно суму грошей, термін й відсоток комісії. Це дуже зручно, тому що взяти таку позику можна у будь-яку пору дня. 
Кредитна компанія Подати заявку Процентна ставка Термін кредиту Взяти кредит
MoneyVeo Подати заявку 1,7% 100 - 17 000 грн. Взяти кредит
CreditKasa Подати заявку 2% 400 - 10 000 грн. Взяти кредит
Miloan Подати заявку 1,5% 500 - 12 000 грн. Взяти кредит
Ваша Готівочка Подати заявку 2% 200 - 7 000 грн. Взяти кредит
Глобал Кредит Подати заявку 2% 200 - 15 000 грн. Взяти кредит
Качай Гроші Подати заявку 1,5-2% 500 - 10 000 грн. Взяти кредит
 • Страхування кредиту
  Слід також дізнатися чи був кредит застрахований. Якщо позичальник мав таку послугу, страхова компанія поверне банку грошi у вигляді страхового відшкодування у зв'язку зі смертю позичальника. Тож коли подібна ситуація трапляється, спадкоємцю слід звернутися до страхової та повідомити про настання такого випадку. 

Погашення кредиту - як переоформити договір після померлого позичальника?

Тож як тільки людина завершила процес оформлення спадщини, слід звернутися до банку та врегулювати питання погашення кредиту. Ось, що варто зробити:

 1. змінити договір на своє ім'я;
 2. дізнатися термін та розмір щомісячної оплати (за змогою змінити його та налаштувати згідно з власними можливостями);
 3. дізнатися про ситуацію із заставним майном;
 4. якщо у позичальника залишилися борги за комунальні платежі, їх також треба заплатити.

Тож треба пам’ятати, що борг по кредиту перекривається тільки в межах загальної суми успадкованого майна. Правонаступник не сплачує власні кошти. Проте досить дорого можуть коштувати послуги незалежного експерта, який і проведе оцінку спадщини.

Види банківських карт

Як оформити кредитну картку онлайн або в банку?

Сьогодні кредитна карта є найбільш зажаданим банківським...

Чим відрізняється кредитна картка від дебетової?

"У вас дебетова чи кредитна карта?". Це питання часто...

Передплачена карта - що це, які її функції?

Передплачені картки - відносно новий для нашої країни...

Коментовані статті

Погашення кредиту: що потрібно знати? (6)

Без сумніву, кожен клієнт кредитної компанії або банку бажає мати найвигіднішу пропозицію. Однак, чи...

Як позбутись боргів? (5)

Борги – це серйозні проблеми, які постійно забирають наш спокій, додаткові кошти, а нерідко й здоров’я....

Кредит під 0 відсотків на картку (5)

Кредит під нуль відсотків – це пропозиція більшості небанківських кредитних компаній отримати перший...

Додати коментар

   ## #### ##   ## #### ##   ## 
   ## ## ## ## ## ## ###  ### 
   ## ## ## ## ## ## #### #### 
   ## ## ## ## ## ## ## ### ## 
##  ## ## ## ## ## ## ##   ## 
##  ## ## ## ## ## ## ##   ## 
 ###### #### ### ### #### ##   ## 

Увійдіть, щоб приховати це поле

Коментарі

Илья 2020-04-18 11:54:51 #821
Спадкоемець буде оплачувати такі реалії.
Відповісти