Як планувати бюджет, щоб не втягуватись в борги?

Всі ми чули про необхідність планування домашнього бюджету. Проте мало хто справді складає детальний план видатків та дотримується його. А жаль, адже саме правильно складений бюджет та чітке його дотримання – єдиний спосіб мудро розпоряджатись власними фінансами, не влазити в борги та навіть заощаджувати.

Правильне планування сімейного бюджету?

Визначте доходи

Якщо єдиним джерелом доходу являється заробітна плата, то на даному етапі визначення доходу не виникне жодних труднощів, адже вам точно відомо, яку суму отримуєте кожного місяця.

Однак, якщо гроші надходять з різних джерел і в різному розмірі (ведення дрібного бізнесу, продаж особистих речей, здача помешкання в оренду, соціальні виплати, аліменти, тощо), то варто вести записи всіх отриманих коштів (якщо отримуєте їх готівкою) або подивитись виписки по банківських картах та визначити середню місячну суму.

Для визначення середнього щомісячного доходу потрібно підсумувати всі надходження за кілька останніх місяців чи півроку, а ідеально було б визначити загальний розмір доходу за цілий рік, а потім поділити отриману цифру на 12. Так буде відома повна картина, що полегшить будування правильного бюджету в майбутньому.

Порахуйте всі витрати та визначте обов’язкові

Правила планування сімейного бюджету - Loando.ua

Підрахунок витрат – дещо складніше завдання, адже неможливо пам’ятати всі видатки, а вести записи звикли, мабуть, одиниці. Добре, якщо для здійснення будь-яких покупок та платежів ви використовуєте дебетові карти. Це дозволить дізнатись точні суми регулярних та додаткових витрат, всього лиш подивившись виписки чи скориставшись інтернет-банкінгом.

У випадку здійснення розрахунку готівкою, радимо хоча б 2-3 місяці вести подібні записи. Коли списки готові, проаналізуйте їх та визначте, котрі із них являються обов’язковими, а котрі ні.

До обов’язкових належать:

  • оплата комуналки,
  • витрати на продукти харчування та промислові товари,
  • обслуговування авто,
  • медичні послуги,
  • покупка одягу,
  • витрати на транспорт,
  • утримання домашніх тварин,
  • сплата іпотеки, споживчого кредиту чи, можливо, кредиту онлайн та інше.

Що стосується додаткових витрат, то до цієї категорії можна віднести:

  • походи в кіно,
  • театр,
  • ресторани, кафе,
  • футбольні матчі,
  • будь-які інші розважальні заклади,
  • витрати на хобі,
  • благодійність,
  • незапланований шопінг,
  • надто часта покупка перекусів та кави по дорозі до дому або на роботу.

Складіть бюджет

В ідеальному складеному бюджеті витрати повинні відповідати доходам, а найкраще – бути значно меншими. Це дозволить уникнути будь-яких боргів,  назбирати гроші, наприклад, на автомобіль чи житло, або хоча б відкласти невелику суму грошей на чорний день.

Щоб правильно створити бюджет, порівняйте обидва списки (доходи та витрати), які ви вели кілька останніх місяців. Якщо виявиться, що ви витрачаєте набагато більше, ніж заробляєте, вам регулярно доводиться оформляти кредити та використовувати кредитні картки, це серйозний сигнал, що терміново потрібно проводити зміни, адже незабаром ви можете опинитись в борговій ямі.

Почніть економити

Як правильно планувати домашній бюджет? - Loando.ua

Розумно розпоряджатись особистими фінансами уміють одиниці. Проте, цього кожен може легко навчитись. Потрібно тільки трохи самоконтролю та, звичайно, часу, щоб змінити звички.

Перше, що можна зробити – відмовитись від додаткових витрат. Напевно, не важко буде відмовитись від відвідування кінотеатру, ресторанів та кафе. Хоча в такий спосіб вдасться зекономити невелику частину доходів, але за кілька місяців ця сума може виявитись досить значною.

Також варто чітко встановити, скільки ви можете витрачати на обов’язкові витрати. Наприклад, якщо ваш заробіток не дозволяє кожного дня користуватись автомобілем, можливо дешевше вийде використовувати громадський транспорт. Певну частину коштів можна зекономити на харчуванні: якщо ви звикли купувати готові обіди, напівфабрикати або часто замовляти піцу, дешевше і корисніше готувати самостійно.

Ще один важливий крок – відмовтесь від оформлення нових кредитних зобов’язань, навіть овердрафту на карті, а також кредитів під нуль відсотків на карту та кредитних карт. Хоча дані послуги не передбачають додаткових платежів, але їх використання заважатиме вам навчитись обходитись власними коштами. До того ж, відповідь на питання "що вигідніше: взяти кредит чи назбирати необхідну суму?", рідко буває на користь першого варіанту.

Знайдіть додаткове джерело доходу

У випадку з мінімальною зарплатою, та ще й, коли це єдине джерело доходу, скорочення витрат (хоча вони напевно і так не високі) мало допоможе. Тому тут терміново потрібно шукати додаткове джерело доходу. Варіантів є безліч. При чому гроші можна знайти там, де ви ніколи не сподівались.

Для прикладу, можна продавати особисті речі, якими ви уже давно не користуєтесь і, які, скоріш за все, ніколи не пригодяться. Якщо таких речей виявиться небагато, подумайте, що ви могли б робити своїми руками. Сьогодні хендмейд користується великою популярністю, і багато людей на цьому гарно заробляють, а в декого це стає основним джерелом доходу.

Хорошим варіантом також може бути надання приватних уроків для школярів на вихідних чи після роботи. Можливо ви добре знаєте англійські чи іншу іноземну мову, математику або літературу. Ці предмети досить затребувані особливо в зимово-весняний період, адже за кілька місяців ЗНО.

Мешканці великого місця можуть влаштуватись на 2-3 годинки в день промоутером, кур’єром чи розклеювати оголошення. Хоча на таких роботах заробіток буде не великим, але все-таки зможе покращити фінансову ситуацію.

Кредит онлайн

Як платити за кредитом під час війни?

Воєнний конфлікт може мати серйозний вплив на економіку...

Фінансові компанії з видачі кредитів онлайн у 2023 році. Де звертатись?

Кредити онлайн в Україні в 2023 році є популярними...

Чи законне автоматичне списання коштів з рахунків боржників банками та кредитними організаціями?

Оформляючи позику готівкою та отримуючи гроші у стаціонарному...

Цілодобовий кредит онлайн на картку - пропозиції в Україні

Що робити якщо проблеми з грошима виникли дуже несподівано,...

Кредит для військовослужбовців: права та гарантії

Що робити, коли вас викликали на службу, а ви не встигли...

Додати коментар

######## ######## ######## ########  ######  
##       ##            ##  ##       ##    ## 
##       ##           ##   ##       ##       
######   ######      ##    ######    ######  
##       ##         ##     ##             ## 
##       ##        ##      ##       ##    ## 
##       ######## ######## ########  ######  

Увійдіть, щоб приховати це поле

Коментарі

Володимир 2019-09-04 13:25:49 #457
Потрібно скласти план на бюджет. Обов'язкові платежі в першу чергу і оствшуюся суму планувати на покупку товарів на ліки на одяг на навчання все індивідуально ну і звичайно ж все залежить від доходів було б непогано откладівать хоч невелику суму.
Відповісти
Андрій Валентинович 2019-04-18 13:18:24 #187
Порахувавши меня одразу стало зрозуміло, що значна сума витрачається саме на дрібні перекуси які виникают під каву або під чай після роботи або під час обіду. Але можна комуналку таку як опалення переносити на літо, тим самим зменшити навантаження в зимовий період.
Відповісти
Віктор 2019-01-07 12:55:22 #89
Найголовніше що б бюджет сімейний був актуальний весь місяць потрібно його спланувати що б не було проблем з кінця місяця. Завдяки статті я прийняв для себе багато пунктів про які я забував. Стаття буде корисна всім як від бідного шару насіленія так і для багатих людей.
Відповісти