Процедура банкрутства: як все правильно оформити?

Заборгованість пересічних громадян по кредитних зобов’язаннях перед банками та іншими кредитними установами сьогодні не рідкість. Розв'язувати такі проблеми доволі складно, особливо в таких важких економічних умовах, які зараз представлені в Україні. Оновлений закон про банкрутство фізичних осіб націлений на розв'язання даних проблем. В чому його суть? Як проходить процедура банкрутства? Кому вона доступна? Та чи справді боржник може отримати користь від здійснення процедури банкрутства?

Як оформити банкрутство фізичної особи?

Поняття банкрутства фізичної особи

Про банкрутство юридичної особи, або, інакше кажучи, про банкрутство підприємства, ми з вами чули дуже багато. В Україні навіть існує спеціальний закон, який зобов’язує кожного підприємця у випадку виникнення серйозних фінансових проблем та заборгованості перед кредиторами та іншими суб’єктами правових відносин, у тридцятиденний термін звернутись до суду із клопотанням про порушення справи банкрутства.

Проте в нашій державі, як і в більшості країн світу, ініціатором процесу банкрутства юридичної особи зазвичай виступають кредитори, а не боржники. Що цілком логічно, адже процес банкрутства передбачає конфіскацію та продаж майна боржника, з метою отримання коштів для погашення боргів. Внаслідок таких дій настає часткова або повна ліквідація підприємства, а це, м'яко кажучи, для бізнесменів вкрай неприємний результат.

Процедура банкрутства фізичної особи максимально схожа до процедури банкрутства юридичної особи, але все-таки має кілька відмінностей:

 • По-перше, ініціювати процес банкрутства має право тільки сам боржник. Для цього він повинен особисто звернутися з відповідною заявою до Господарського суду. Крім того, він мусить зібрати та надати ряд переконливих доказів та список документів, які підтверджують його неспроможність розплатитись з боргами.
 • По-друге, на відміну від банкрутства юридичних осіб, банкрутство фізичної особи основною мірою спрямоване на захист закредитованих осіб та надання їм допомоги виходу із боргової ями. Зокрема ця підтримка може виявлятись у вигляді:
 • списання боргів за кредитами (якщо у процесі банкрутства виявиться, що вартість майна боржника замала для покриття усіх боргів),
 • мирової угоди між позичальником та кредитором,

Порядок проведення процедури банкрутства

Що передбачає процедура банкрутства фізичних осіб?

Процедура банкрутства розпочинається із подання боржником заяви про порушення даної справи до господарського суду тільки за місцем проживання. До заяви потрібно додати:

 • документи, що підтверджують наявність простроченої заборгованості по кредитах, стан рахунків заявника;

 • документи, які підтверджують право власності на нерухоме та рухоме майно;

 • відомості про доходи;

 • особистий план погашення заборгованості;

 • якщо доцільно, можна додати довідку про стан здоров’я.

Якщо суд визнає, що наявні матеріали та обставини дозволяють задовольнити вимоги заявника, то з цього часу в дію вступає мораторій на 120 днів. Протягом цього часу на боржника може накладатись заборона виїзду за кордон або навіть короткочасного перетину кордону. Крім того, суд призначає арбітражного керуючого, який буде вести дану справу та керуватиме усіма процесами погашення боргів. Боржник, в свою чергу, зобов’язаний відкривати перед арбітражним керуючим повну інформацію про будь-які фінансові дії, а також виконувати всі його вказівки.

Що стосується часу тривання процесу банкрутства, то жодних рамок законодавством не встановлено. Робота з одними боржниками та закриття їх боргів може тривати не бiльше 120 днів, в той час як процедура банкрутства іншого громадянина може розтягнутись 5, 10, 15 і більше років, а мораторій може накладатись кілька разів з різною тривалістю. Все залежить від конкретної ситуації, розміру боргу та домовленостей між кредитором, боржником та арбітражним керуючим.

Особливості банкрутства фізичних осіб

орядок проведення процедури банкрутства фізичних осіб?

Регламент кодексу з процедур банкрутства чітко окреслює, хто та коли може звернутися до суду про відкриття провадження у справі банкрутства:

1. Особи, загальний борг яких перевищує 30 мінімальних заробітних плат;

2. Боржники, які не вносять жодних платежів по кредитах або сплачують менше половини їх вартості на протязі двох останніх місяців;

3. У випадку виникнення складних життєвих обставин, які унеможливлюють повне або часткове погашення боргів (втрата основного джерела доходу; виявлення важкої хвороби, яка не дозволяє виконувати будь-яку роботу);

4. Інші документально підтверджені обставини, які призводять до неплатоспроможності.

Важливим пунктом в питанні банкрутства являється те, що хоча даний процес запускається тільки за добровільною згодою боржника, проте після відкриття провадження на боржника можуть накладатись певні обмеження, яких він зобов’язаний дотримуватись. У випадку недотримання постанови суду та вказівок керуючого боржнику грозить адміністративна або кримінальна відповідальність. Це ж саме стосується і приховування реального фінансового стану з метою списання боргів.

Отже, перш ніж проходити процедуру банкрутства, потрібно добре оцінити власні сили, зважити всі за і проти, адже даний процес запускається тільки в одному напрямку, зупинити його чи відмовитись від виконання постанов суду неможливо.

Статті

Гроші в борг: всі варіанти отримання фінансової допомоги

Справитись з фінансовими проблемами сьогодні набагато...

Банківський кредит та його різновиди

Сьогодні велика кількість українців живе в кредит....

Що таке персональні дані та де вони пригодяться?

Сьогодні ми постійно зустрічаємось з поняттями персональні...

Онлайн кредит на карту без фото паспорта та коду

Плануючи оформити кредит онлайн часто можна зустрітись...

Коментовані статті

Вчасне погашення кредиту: чому це важливо? (4)

Кожен позичальник бажає отримати кредит на вигідних умовах, які дозволять заплатити за послуги кредитора...

Як оформити кредитну карту? (3)

Сьогодні кредитна картка являється найбільш затребуваним банківським продуктом не тільки в нашій країні,...

Як розплатитись з боргами, якщо кредитів кілька? (2)

Наявність боргу може псувати не тільки фінансове становище, але й наше життя в цілому. Медики говорять,...

Антиколектори. Хто вони? Чи варто до них звертатись? (2)

Попит на колекторські послуги зараз різко збільшується. І це не дивно, адже число проблемних заборгованостей...

Додати коментар

##   ## #### ###### ######## ######## 
##   ## ## ##  ## ##      ## 
##   ## ## ##    ##      ##  
######### ## ##    ######   ##  
##   ## ## ##    ##     ##   
##   ## ## ##  ## ##    ##   
##   ## #### ###### ######## ######## 

Увійдіть, щоб приховати це поле