Турбують колектори? Як з ними спілкуватися боржнику?

Більшість боржників боїться розмов з колекторами, бо мають неправдиву інформацію про методи їх роботи та не знають, як з ними поводитися. Насправді «не такий страшний вовк, як його малюють», звичайно, якщо говорити про легальних агентства, а не шахраїв. У будь-якому випадку потрібно знати свої права й обов'язки, щоб вміти себе захистити в разі небезпеки.

Чи діяльність колекторів є законною?

Хто такий КОЛЛЕКТОР?

Робота колектора полягає на стягненні простроченої заборгованості у фізичних і юридичних осіб. Банки, фінансові компанії та інші фінансові установи звертаються за такого роду послугами, коли не можуть самостійно вплинути на позичальників і спонукати їх до погашення боргу. Деякі банки мають власні колекторські агентства. Їх ще називають відділами по роботі з проблемною заборгованістю.
Колекторські компанії виникли в Україні зовсім недавно. Однак останнім часом їх кількість зростає. Це пов'язано зі стрімким розвитком фінансового ринку нашої країни. Оскільки кредити онлайн видаються в набагато більших обсягах, ніж раніше, то і відповідно зростає кількість заборгованостей, з якими потрібно якось боротися.

ЄДИНИЙ РЕЄСТР БОРЖНИКІВ

Єдиний реєстр боржників по кредитах - це державна база даних від Міністерства Юстиції України та Національного банку, в якій містяться дані про осіб, що мають заборгованості за кредитними зобов'язаннями.
Після відкриття виконавчого провадження на майно боржника накладається арешт, тому жодним чином реалізувати (наприклад, самостійно продати для погашення боргів) йому не вдасться. Розпродати майно з метою отримання коштів для покриття боргів має право тільки виконавча служба.
Що стосується колекторських компаній, то ці установи не є органами, які можуть отримати повноваження для виконання виконавчого провадження та розпоряджатися майном, як і не мають права вимагати подібних дій від позичальників.
Жодна установа, крім Державної виконавчої служби або судових органів, не має права стягувати борг в примусовому порядку. Але проблемна заборгованість може бути продана кредитором третім особам, в тому числі й колекторським компаніям, тільки в тому випадку, якщо це було раніше прописано в кредитному договорі.

Які закони регулюють діяльність колекторів?

Загалом колекторські компанії мають право діяти виключно від імені кредитної компанії. Для цього обидві сторони повинні підписати спеціальне доручення.
Лише 14 липня 2021 року в Україні почав діяти Антиколекторський Закон, який офіційно встановив межі їхньої діяльності. Про це повідомили НБУ. До цього колектори діяли по законах Цивільного кодексу України.
Нові правила колекторської діяльності вимагають від компаній:
  • Бути зареєстрованим в реєстрі колекторів через Національний Банк Украіни.
  • Вести свою діяльність максимально прозоро.
  • Дотримуватись закону про захист прав споживачів.
  • Мати необхідну кваліфікацію серед працівників.
За порушення закону установі загрожують штрафи та позбавлення ліцензії.

Методи роботи, що використовуються колектором

Розглядаючи методи роботи колекторської компанії, слід згадати про те, що вони бувають як законними, так і незаконними. Слід добре розуміти, що входить в обов'язки фахівців зі стягнення заборгованості, а що є грубим порушенням прав людини. Це допоможе уникнути конфліктів і дозволить правильно реагувати на їхні дії.
  1. Найчастіше застосовується метод обдзвону боржників і проведення роз'яснювальних бесід з ними. Під час телефонного дзвінка, колекторам дозволено:
  • ввічливо пояснити позичальнику про необхідність погасити кредит,
  • нагадати про наслідки несплати,
  • уточнити, коли і яким чином даний клієнт здійснить оплату.
2. Якщо клієнт не відповідає на дзвінки або розмова не вирішує ситуацію, колектор може відправляти листи.
3. Якщо протягом певного часу знову немає ніяких результатів, можливо особисте відвідування. Метою відвідин колекторською службою може бути тільки розмова з клієнтом. В жодному випадку не може застосовуватися психологічний, фізичний тиск, а тим більше примусове вилучення коштів або майна.

ПРАВА й обмеження колекторських агентств

В першу чергу, у функції колекторів належить обов'язок повідомити боржника про необхідність погашення боргу. Також колектор може проінформувати про суму і терміни виплати, а також про наслідки відмови від оплати.
Якщо клієнт йде на контакт з представником колекторського агентства, то даний фахівець може запропонувати варіанти, які допоможуть легше і швидше розплатитися з боргами. Звичайно, в такому випадку мова йде про дійсно професійні й законні компанії, які мають відповідні ліцензії й штат юристів для захисту прав і інтересів кредитора, а не про шахраїв і вибивателів боргів.
У 2021 році Верховна Рада схвалила силу закон №4241 "Про захист боржників при врегулюванні простроченої заборгованості", що обмежує дію недобросовісних колекторів.
  • Ні кредитор, ні колектори не мають права дзвонити до вас в неробочий час, тобто пізніше 22 годин і раніше 7 ранку.
  • Під час розмови вони повинні надати вичерпну інформацію про борг: номер договору, його суму і терміни. Пам'ятайте, анонімності бути не може. Коли колектори погрожують, то це суттєва ознака, яка може вказувати на незаконність їх діяльності.
  • Стягувачі повинні надати документи, які підтверджують підставу звернення, за запитом протягом 7 робочих днів.
  • Право стягнути заборгованість має тільки представник з реєстру колекторських компаній, схвалених НБУ.

Нові правила для колекторів: що заборонено колекторам?

  1. Шантаж та погрози зашкодити життю, репутацію та здоров’ю клієнта.
  2. Зазіхання на право та свободу як боржника, так і його близьких.
  3. Контактування з позичальником після 20 години та до 9 ранку. Також під заборону потрапляють святкові дні та державні вихідні.
  4. Зв’язуватись з боржником частіше ніж 2 рази на добу. Хіба що людина особисто дала на це згоду.
  5. Робити автодзвінок довший ніж на 30 хвилин.
  6. Передавати приватну інформацію третім обличчям. Наприклад, переконувати родичів взяти борг на себе.
  7. Телефонувати та писати з прихованого номера.
  8. Перебільшувати наслідки непогашення боргу.

ЩО РОБИТИ, ЯКЩО КОЛЕКТОРИ погрожують Через телефон?

Одним з найбільш частих методів колекторської діяльності в роботі з заборгованостями за кредитами є телефонні дзвінки. Самі по собі дзвінки позичальників і інформування жодним чином не порушує прав людини.
  1. Однак, якщо дзвінки здійснюються по кілька разів на день або в нічний час - це вже є прямим порушенням. Більш того, колектори можуть проводити бесіди в грубій формі із застосуванням погроз і нецензурної лексики. У таких випадках не слід продовжувати розмову.
  2. Якщо дзвінки не припиняються, можна скористатися послугою блокування номера, тобто, занести номери колекторів в чорний список.
  3. Якщо номери змінюються, варто попередити колекторів про те, що ви хочете або вже записуєте розмову на диктофон. Часто подібні дії суттєво змінюють ситуацію і змушують цих осіб говорити більш коректно, і загрози, як правило, припиняються.
Варто морально підготуватися до того, що вони можуть почати дзвонити родичам і знайомим або приходити до вас додому. Тоді варто скористатися послугами антиколекторів, звичайно, якщо є можливість їх оплатити.

Як захиститися від колектора при особистій зустрічі?

  1. Якщо у ваші двері стукають колектори, ви не зобов'язані їм відкривати, а тим більше впускати всередину. Однак, якщо ви вирішили поговорити з ними, перше, що потрібно зробити - це попросити документи. Перевірте, чиї інтереси представляє особа, а також ліцензії даної компанії.
  2. Якщо вам надали документи й з ними все в порядку, не поспішайте виконувати вказівки даних осіб. Радимо не підписувати документи, навіть якщо це тільки формальність. Також не варто давати стороннім свої документи.
  3. Залежно від обставин, за якими виникло прострочення і суми боргу, а також від вимог колекторів або кредитора, може знадобитися допомога фахівців. Сьогодні більшість боржників звертаються за такою допомогою до антиколекторів або фінансового омбудсмена. Вони добре розбираються в фінансових і юридичних справах, тому зможуть відстояти ваші права і захистити від незаконної поведінки колекторів.

Обов‘язки колекторських компаній

Перш за все колекторська компанія зобов'язана записувати кожну розмову з боржником. Записи повинні зберігатися рівно 3 роки. Якщо колектор порушив хоча б одну з цих вимог, клієнт має право покласти трубку. Також у колекторської компанії повинні бути документи, які підтверджують звинувачення у вашу сторону. Отримати паперову версію ви маєте протягом 7 днів. Без цього компанії не в праві з вами контрактуватися.

Що робити, якщо колектор порушив ваші права?

Запам’ятайте раз і назавжди, кредитори не мають передавати ваших дані колекторським службам без вашого дозволу. Якщо ці дані потрапили у руки колекторів, ви маєте повне право це оскаржити. Ба більше, стаття 182 Конституції передбачає преміальну відповідальність за незаконне надання конфіденційної інформації.

Якщо вас турбують колекторські агенції в справі простроченої заборгованості, не панікуйте. В такій ситуаціях слід неодмінно запитати назву компанії, її адресу та посаду співрозмовника. Тоді з’ясувати, на якій основі вам висувають звинувачення. Вимагайте інформацію включно з номером договору та сумою до сплати. А якщо є, то і реквізити судового рішення. Вам потрібно дізнатись якомога більше про ці «міфічні» борги.

Якщо людина по ту сторону телефону не може надати цю інформацію прикриваючись законами, попросіть її більше не телефонувати. В іншому випадку ви можете звернутись до суду на основі статті 189 статті Кримінального Кодексу України:

« [...] за відсутності документального обґрунтування вимог колекторів в правоохоронні органи подається заява про здирство».

В разі, якщо вам погрожують та переслідують можна подати заяву за статтею 182 КК України "Про недоторканість приватного життя".

 

Статті

Як працює дострокове розірвання кредиту?

Зазвичай, кредитний договір може бути розірваний раніше...

Чому важливо знати що таке фішинг?

Мета фішингу - отримати доступ до вашої особистої інформації,...

Як платити за кредитом під час війни?

Воєнний конфлікт може мати серйозний вплив на економіку...

Фінансові компанії з видачі кредитів онлайн у 2023 році. Де звертатись?

Кредити онлайн в Україні в 2023 році є популярними...

Коментовані статті

Погашення кредиту: що потрібно знати? (6)

Без сумніву, кожен клієнт кредитної компанії або банку бажає мати найвигіднішу пропозицію. Однак, чи...

Як позбутись боргів? (5)

Борги – це серйозні проблеми, які постійно забирають наш спокій, додаткові кошти, а нерідко й здоров’я....

Кредит під 0 відсотків на картку (5)

Кредит під нуль відсотків – це пропозиція більшості небанківських кредитних компаній отримати перший...

Додати коментар

 #######   #######  ######## #### ##     ## 
##     ## ##     ##      ##   ##  ##     ## 
##     ## ##     ##     ##    ##  ##     ## 
##     ## ##     ##    ##     ##  ##     ## 
##  ## ## ##     ##   ##      ##   ##   ##  
##    ##  ##     ##  ##       ##    ## ##   
 ##### ##  #######  ######## ####    ###    

Увійдіть, щоб приховати це поле

Коментарі

Лена 2020-04-24 09:05:52 #855
Найкращий захист вчасно погашений кредит.
Відповісти
Аліна 2020-01-31 11:11:32 #721
Потрібно все робити вчасно і ніхто вас не буде напружувати якщо вже немає можливості оплачувати тіло кредиту можна скористатися послугою пролонгацією
Відповісти
Лариса 2019-08-29 11:48:08 #414
Цікава стаття досить таки повчальна. Намагаюся остерігатися колекторів й завжди оплачую кредит протягом якого б не було неприємні ситуаций.
Відповісти