Що таке персональні дані та де вони пригодяться?

Сьогодні ми постійно зустрічаємось з поняттями персональні дані та конфіденційна інформація, а також часто можна почути про прийняття нових законів про захист персональних даних. В статті ми розповімо що таке персональні дані, про що йдеться в Законі України про захист персональних даних та як самостійно захистити конфіденційну інформацію від шахраїв, користуючись інтернетом?

Що входить в персональні дані?

Що таке персональні дані?

Персональні дані – це будь-яка упорядкована та структурована інформація про людину, яку дає можливість ідентифікувати фізичну або юридичну особу. Термін «персональні дані» знаходиться в Законі України «Про захист персональних даних», де зазначається про право людини на невтручання в її особисте життя.

Дане твердження міститься в статті 32 Конституції України. В тексті статті йдеться також про те, що жодна особа чи організація не має права збирати, зберігати, використовувати та розповсюджувати конфіденційну інформацію про людину без її згоди. Щоб отримати право на обробку персональних даних, потрібно мати задокументовану згоду їх власника.

Що відноситься до персональних даних?

Оскільки чинники, за якими можна ідентифікувати особу, постійно модифікуються, а також змінюється їх кількість, то конкретного переліку на законодавчому рівні не встановлено. Проте усталені певні елементи, які за будь-яких обставин зараховують до персональних даних. Персональні дані перелік:

 • ім’я, прізвище, по батькові особи;
 • біометричні дані;
 • серія і номер паспорта;
 • ідентифікаційний код;
 • дату народження, адреса проживання, місце народження;
 • телефон, адреса електронної скриньки;
 • відомості про стан здоров’я;
 • інформація про кредитну історію;
 • соціальне становище, сімейне та матеріальне положення;
 • фото та відео матеріали, де зображено дану особу або на які особа має авторські права.

Зазначимо, що це ще далеко не повний список, адже він постійно оновлюється. Однак, якщо брати кожен вище перелічений елемент окремо, то така інформація не підпадає під поняття «персональні дані», тобто, одне тільки прізвище та тільки ім’я особи не вважається персональними даними та конфіденційною інформацією. Щоб набути такого статусу, відомості повинні бути структуровані, упорядковані та поміщені у відповідну базу даних в електронному форматі або формі картотеки відповідно до категорії.

Що слід розуміти під терміном персональні дані?

Закон про захист персональних даних

Закон України про персональні дані, прийнятий від 1 червня 2010 року, накладає заборону на збирання, зберігання та розповсюдження персональної інформації про фізичних осіб без їх згоди. Крім того, стаття 32 Конституції України запевняє право громадян на невтручання в приватне життя. Згідно з ними, кожна установа чи будь-яка фізична особа, яка тою чи іншою мірою має стосунок до створення баз даних та опрацювання приватної інформації інших осіб, повинна отримати безпосередню згоду на це.

Тому, перш ніж надати відомості про себе в інтернеті чи стаціонарних установах (наприклад, при оформленні кредиту онлайн), особа повинна ознайомитись з текстом згоди на обробку персональних даних, а потім підписати документ. Без цієї згоди будь-яка співпраця та користування послугами або здійснення покупок, де необхідне підписання договорів купівлі-продажі, буде неможливе.

Закон України про персональні дані дає право використовувати та обробляти персональні дані про особи тільки для внутрішніх потреб установи. В жодному разі не дозволяється передача інформації третім особам чи розміщення на платформах з загальним доступом. В протилежному випадку це буде вважатись прямим порушенням прав людини.

Де можуть зберігатись персональні дані громадян?

Конфіденційна інформація про особу завжди зберігається в спеціальних базах даних. Кожна установа, підприємство, будь-які державні структури, а також різні інтернет-носії (сайт, дистанційні кредитні компанії, соціальні мережі та ін.) мають свої бази даних, які діляться також на різні категорії відповідно до сфери діяльності і служать для пришвидшення процесу ідентифікації особи та виконання необхідних функцій.

Наприклад, персональні дані в медичній категорії можуть використовуватись тільки медичними установами, але при отриманні згоди на обробку персональних даних від пацієнта. Певну конфіденційну інформацію із цієї бази може також вимагати працедавець, якщо відповідно до закону затребувані персональні дані про працівника можуть бути відкриті. Те саме стосується й навчальних закладів чи державних органів соціального обслуговування. Проте також варто знати, що кожна людина має свободу вибору: надавати такі відомості чи ні.

Що стосується фінансової сфери, то відповідні бази даних мають банки, кредитні компанії, ломбарди та кредитні спілки. Кожна з цих установ збирає та зберігає інформацію про фізичну особу чи також юридичну тільки про своїх клієнтів. Однак база даних Бюро кредитних історій містить досить широкий обсяг відомостей, адже сюди надходить інформація з усiх вище перелічених установ.

Регламент обробки персональних даних установлюється внутрішніми правилами, але в обов’язковому порядку мусить узгоджуватись із законодавством України. Наприклад, клініка немає права надавати третім особам без згоди клієнта інформацію про стан здоров’я особи. Те саме стосується інформації з бюро кредитних історій: доступ до даних можуть мати тільки кредитнi установи, судові чи інші державні органи.

Захист персональних даних в інтернеті: як забезпечити?

В добу активного використання світової павутини безпека персональних даних повинна бути на важливому місці в кожного користувача. Дотримання дієвих правил безпеки допоможе не тільки захиститись від кредитного шахрайства та фішингових атак, але й не допустити потрапляння приватної інформації до широкого загалу (це особливо стосується приватної переписки, фото та відео матеріалів, а також, можливо, авторських прав на художні твори і т.п.) Ось кілька основних правил:

 1. Перед тим, як підтвердити свою згоду на обробку персональних даних, не полінуйтесь почитати політику конфіденційності даного сервісу.

 2. Завжди придумуйте складні паролі, а також не використовуйте один і той самий пароль для електронної скриньки, інтернет-банкінгу та профілю в соцмережі.

 3. Завжди використовуйте подвійну верифікацію доступу на будь-які сайти. А якщо вибраний вами сервіс не проводить жодної верифікації, ним краще не користуватись (іноді, наприклад, можна зустріти пропозицію оформити кредит без верифікації карти, варто сказати, що такі умови можуть пропонувати тільки чорні кредитори, жодна порядна установа не погодиться надати кредит без повної перевірки клієнта та всіх даних).

 4. Не відкривайте підозрілі повідомлення, а тим більше – не переходьте по посиланнях, отриманих з невідомих джерел.

Статті

Як позбутись боргів?

Борги – це серйозні проблеми, які постійно забирають...

Кредит на карту без фото паспорта - 11 вигiдних пропозицій

Плануючи оформити кредит часто можна зустрітись з вимогою...

Гроші до зарплати: чи варто оформляти послугу?

Ситуація, коли не вистачає грошей до кінця місяця,...

Кредит під 0

Кредит під 0 – це пропозиція більшості небанківських...

Коментовані статті

Вчасне погашення кредиту: чому це важливо? (4)

Кожен позичальник бажає отримати кредит на вигідних умовах, які дозволять заплатити за послуги кредитора...

Як оформити кредитну карту? (3)

Сьогодні кредитна картка являється найбільш затребуваним банківським продуктом не тільки в нашій країні,...

Додати коментар

##   ## ##   ##    ## ##  ## ######## 
 ##  ## ##   ##    ## ## ## ##   ## 
 ## ##  ##   ##    ##  ####  ##   ## 
  ###  ##   ##    ##  ##  ######## 
 ## ##  ##   ## ##  ##  ##  ##  ##  
 ##  ## ##   ## ##  ##  ##  ##  ## 
##   ## #######  ######   ##  ##   ## 

Увійдіть, щоб приховати це поле