Персональні дані – що до них вiдноситься?

Кожна людина час від часу стикається з поняттям «персональні дані». Як правило, її просять вказати особисті (конфіденційні) дані та погодитись на їх обробку. Яку інформацію слід зараховувати до персональних даних? Чому важливо дбати про безпеку персональних даних? Чи завжди варто давати згоду на обробку персональних даних?

Що входить в персональні дані?

Поняття терміну «персональні дані»

Термін «персональні дані» заходиться в Законі України «Про захист персональних даних», де зазначається про право людини на невтручання в її особисте життя. Дане твердження міститься в статті 32 Конституції України. В тексті статті йдеться також про те, що жодна особа чи організація не має права збирати, зберігати, використовувати та розповсюджувати конфіденційну інформацію про людину без її згоди. Щоб отримати право на обробку персональних даних, потрібно мати задокументовану згоду їх власника.

Що стосується предмету цього закону, то персональними даними вважаються будь-які відомості, які можуть ідентифікувати або ідентифікують фізичну особу. Проте, конкретного переліку на законодавчому рівні не встановлено у зв’язку з постійною зміною обставин та ситуацій в різних сферах життя, в тому числі в інформаційній, економічній, соціальній, та технологічній.

Якщо говорити простіше, то до персональних даних зараховують: ім’я, прізвище, по батькові особи, біометричні дані, серія і номер паспорта, ідентифікаційний код, дату народження, адресу проживання, місце народження, телефон, адресу електронної скриньки, відомості про стан здоров’я, інформація про кредитну історію, про соціальне, сімейне та матеріальне положення, фото та відео матеріали, де зображено дану особу або на які особа має авторські права, і це ще далеко не повний список, адже він постійно оновлюється.

Однак, якщо брати кожен вищеперелічений елемент окремо, то така інформація не підпадає під поняття «персональні дані», тобто, одне тільки прізвище та тільки ім’я особи не вважається конфіденційною інформацією. Щоб набути такого статусу, відомості повинні бути структуровані, упорядковані та поміщені у відповідну базу даних в електронному форматі або формі картотеки відповідно до категорії.

Бази персональних даних

Що слід розуміти під терміном персональні дані?

База персональних даних – це логічно упорядкована сукупність відомостей про фізичну особу. Кожна установа, підприємство чи сайт мають свої бази даних, які діляться також на різні категорії відповідно до сфери діяльності і служать для пришвидшення процесу ідентифікації особи та виконання необхідних функцій.

Наприклад, персональні дані в медичній категорії можуть використовуватись тільки медичними установами, але при отриманні згоди на обробку персональних даних від пацієнта. Певну інформацію із цієї бази може також вимагати працедавець, навчальний заклад чи державні органи соціального обслуговування, але людина має свободу вибору: надавати такi відомості чи ні.

Що стосується фінансової сфери, то відповідні бази даних мають банки, кредитні компанії, ломбарди та кредитні спілки. Кожна з цих установ збирає та зберігає інформацію тільки про своїх клієнтів. Однак база даних Бюро кредитних історій містить досить широкий обсяг відомостей, адже сюди надходить інформація з усiх вище перелічених установ.

Регламент обробки персональних даних установлюється внутрішніми правилами, але в обов’язковому порядку мусить узгоджуватись із законодавством України. Наприклад, клініка немає права надавати третім особам без згоди клієнта інформацію про стан здоров’я особи. То саме стосується інформації з бюро кредитних історій: доступ до даних можуть мати тільки кредитну установи, судові чи інші державні органи.

Чому потрібно дбати про безпеку персональних даних?

Якщо раніше, коли вся інформація не оцифровувалась, а записи в усіх установах велись у формі картотеки, питання безпеки персональних даних не стояло так гостро. Однак, сьогодні в час технологічного прогрес, коли все більша кількість формальностей залагоджується в режимі онлайн за допомогою финтеху, ризик викрадення персональних даних зрiс в кілька десятків разів, і дана проблема хвилює майже кожного.

Сьогодні навіть існує окрема назва такого виду злочинності – це фішинг. Щоб не стати жертвою фішинг-шахраїв, або інакше кажучи, фішерів, варто бути особливо уважними не тільки під час оформлення будь-яких послуг в інтернеті, наприклад кредитів онлайн (навіть у випадку оформлення кредиту через додаток в смартфоні) , але й при відвідуванні інформаційних сайтів, соціальних мереж та при користуванні електронною поштою чи читаючи смс-повідомлення на мобільному.

Персональні дані – що це?

У чому ж конкретно небезпека? Фішери мають сотні хитромудрих схем, на які часто попадаються довірливі користувачі інтернету, та власноруч передають персональні дані у руки злочинців. Так, наприклад, фішери поширюють вірусні програми, які зчитують всю інформацію з комп’ютера чи смартфона жертви, в тому числі і паролі та пін-код до інтернет-банкінгу , електронної пошти та інших особистих акаунтів, не говорячи уже про інтернет-магазини з надто привабливими пропозиціями.

Найчастіше виманювання інформації відбувається таким способом: на електронну пошту або в смс приходить повідомлення про виграш, де пропонується перейти за посиланням, щоб вказати дані для відправлення подарунку чи, можливо, реквізити карти для переказу грошей. Як тільки особа переходить за посиланням, на пристрої непомітно встановлюється вірусна програма, яка зчитує всі дані.

Подібно працюють і підставні інтернет-магазини: під час спроби придбати товар або послугу по дуже низькій ціні, клієнт стикається з ситуацію блокування операції після введення особистих даних, і навіть не підозрює при цьому, що це насправді не операційний збій чи помилка, а саме шахрайські дії. Наслідки такої необачності можуть бути вкрай фатальними: в кращому випадку – це порожній рахунок, а в найгіршому – величезні заборгованості по кредитах, які фішери оформили на ваше ім’я.

 

Статті

Реструктуризація: що це та як оформити?

Маєте один або кілька кредитів, але з грошима не густо?...

Що таке кредитна історія

Кредитна історія – це термін, з яким обов’язково зіткнеться...

Бюро кредитних історій – список всіх БКІ України

Бюро кредитних історій, або скорочено БКІ – це установа,...

Кредит під 0

Кредит під 0 – це пропозиція більшості небанківських...

Коментовані статті

Вчасне погашення кредиту: чому це важливо? (4)

Кожен позичальник бажає отримати кредит на вигідних умовах, які дозволять заплатити за послуги кредитора...

Як оформити кредитну карту? (3)

Сьогодні кредитна картка являється найбільш затребуваним банківським продуктом не тільки в нашій країні,...

Додати коментар

   ## #### ##   ## #######  ######  
   ## ##  ##  ## ##   ## ##  ## 
   ## ##  ## ##  ##   ## ##    
   ## ##   ###  ##   ## ##  #### 
##  ## ##  ## ##  ##   ## ##  ## 
##  ## ##  ##  ## ##   ## ##  ## 
 ###### #### ##   ## #######  ######  

Увійдіть, щоб приховати це поле