Обробка персональних даних: чи варто погоджуватися?

Сьогодні для здійснення будь-яких дій з вашими приватними даними кожна установа повинна мати вашу згоду на обробку персональних даних. Це основна вимога, яка прописана в законі «Про захист персональних даних». Крім того, для повноцінного користування інтернет-сервісами також вимагається наявність даної згоди, в протилежному випадку може бути обмежений доступ до сайту або окремих функцій. Чи завжди варто давати згоду на обробку персональних даних? Чи є в цьому небезпека? Що конкретно передбачає згода на обробку персональних даних? В яких випадках краще не давати такої згоди?

Що таке згода на обробку персональних даних?

Поняття персональних даних

Перш ніж погодитись або відмовитись від обробки персональних даних, варто добре розуміти, що підпадає під поняття персональних даних та що передбачає дана згода.

Персональними даними вважається вся інформація, яка дає можливість ідентифікувати фізичну особу. До таких даних належать відомості із важливих документів: інформація з паспорта, з ідентифікаційного коду, зі свідоцтва про народження, з документів, які підтверджують право власності на рухоме або нерухоме майно, відомості про освіту, інформація з трудової книжки, медична документація щодо стану здоров’я конкретної особи, реквізити банківських рахунків та інше.

Однак це далеко не повний список, при чому він постійно коригується та розширюється. З розвитком інформаційних технологій до поняття персональних даних додалось ще кілька додаткових позицій, зокрема: номер мобільного телефону, адреса електронної пошти, наші фотографії та відеоматеріали, а також IP-адресата.

Більшість користувачів інтернету вважають, що така інформація не має великої цінності, тому практично не дбають про безпеку персональних даних цієї категорії. Як правило, вони погоджуються на обробку персональних даних на кожному сайті, навіть не читаючи текст документу. В чому полягає небезпека? Та що означає згода на обробку персональних даних в інтернеті?

Що передбачає згода на обробку персональних даних?

Обробка персональних даних – це здійснення відповідних дій з наданою інформацією для ідентифікації людини та подальшої взаємодії з нею. Обробка персональних даних включає в себе збирання, опрацювання, структурування, зберігання та передачу (не в усіх випадках) конфіденційних відомостей про особу.

Закон України забороняє здійснювати будь-які операції з даними без особистої та задокументованої згоди їх власників, про що йдеться в Статті 32 Конституції України. Відповідно до поправок до цього закону від 1 січня 2014 року та 10 жовтня 2017 року до персональних даних належить будь-яка інформація про особу, тому, перш ніж почати роботу з даними, потрібно отримати на це згоду.

Саме тому, відвідуючи будь-який сайт, користуючись послугами банку, звертаючись за оформленням кредиту онлайн, відвідуючи лікаря, здійснюючи покупки з оформленням договору купівлі-продажу чи навіть записуючи дитину до навчального закладу, нам обов’язково запропонують підписати документ, який засвідчує згоду на обробку персональних даних.

Чому завжди потрібна згода на обробку персональних даних?

Чи завжди варто погоджуватись на обробку персональних даних?

Бажаючи скористатись послугами певної установи чи інтернет-сервісом, без підписання цього документу не обійтись. В протилежному випадку співпраця буде неможлива, а на сайті буде заблоковано доступ до усіх функцій, в тому числі і до звичайного перегляду. Це стається тому, що кожен інтернет-ресурс зберігає IP-адреси відвідувачів та деякі інші дані. А відповідно до нових поправок до Закону «Про захист персональних даних» зберігання такої інформації без отримання дозволу буде вважатись порушенням прав людини.

Однак, це не означає, що завжди треба давати таку згоду. Перш ніж погодитись на будь-які маніпуляції з конфіденційною інформацією та поставити підпис, потрібно уважно читати текст документу. В бланку згоди повинно бути вказано, яким чином будуть оброблятись ваші дані. Дуже часто різні сайти та установи беруть шаблонний текст згоди, де зазначається згода на усі можливі операції, хоча в більшості випадків для повноцінної співпраці потрібна тільки згода на частину вказаних функцій.

Крім того, даючи згоду на обробку персональних даних із шаблонним текстом, іноді можна наразити себе на небезпеку. Адже сторона, яка отримала від вас таку згоду, матиме право на розповсюдження або передачу відомостей про вас третім особам. Звичайно, закон України регулює етапи обробки будь-яких відомостей про громадян і забороняє розголошування надто вразливих даних: серія та номер паспорта, банківські реквізити, ідентифікаційний код і т.д. Проте, ім’я та прізвище, номер телефону, адреса електронної пошти чи, можливо, фото не вважаються вразливою конфіденційною інформацією і можуть передаватись третім особам та відкриватись для загального доступу.

Коли не варто погоджуватись на обробку персональних даних

 Чи варто погоджуватись на обробку персональних даних?

1. Перш за все, не варто погоджуватись на обробку тоді, коли ви не бажаєте, щоб ваші дані були опубліковані, наприклад, на відкритому сайті чи дошці оголошень в певній установі, а також, якщо ви не хочете, щоб інформація про вас надавалась третім особам без вашого відома. Як це виглядає на практиці? Припустимо, що ви звертаєтесь за кредитом онлайн і вам пропонують підписати згоду на обробку персональних даних, де зазначається, що кредитор матиме право опублікувати ваші дані (ім’я та прізвище, номер мобільного телефону тощо) на сайті.

Якщо вам це жодним чином не перешкоджає, сміливо можете погоджуватись. Проте, якщо ви не бажаєте, щоб хтось із знайомих несподівано побачив вас у списку позичальників, можете відмовитись від підписання даного документу та запропонувати свою версію згоди (потрібно скласти її згідно із законодавством). Якщо кредитор не погодиться прийняти такий документ, шукайте іншу установу.

2. Також не треба погоджуватись на обробку персональних даних або вносити корективи у випадку, коли сайт є надто підозрілим чи установа, в яку ви звертаєтесь, не зовсім надійна. В таких ситуаціях існує ймовірність викрадення персональних даних або вчинення інших злочинів з їх використанням.

Відмовляючись підписати такий документ, варто також розуміти, що співпраця без згоди на обробку персональних даних буде практично неможлива, тому рішення завжди за вами.

 

 

Статті

Реструктуризація: що це та як оформити?

Маєте один або кілька кредитів, але з грошима не густо?...

Що таке кредитна історія

Кредитна історія – це термін, з яким обов’язково зіткнеться...

Бюро кредитних історій – список всіх БКІ України

Бюро кредитних історій, або скорочено БКІ – це установа,...

Кредит під 0

Кредит під 0 – це пропозиція більшості небанківських...

Коментовані статті

Вчасне погашення кредиту: чому це важливо? (4)

Кожен позичальник бажає отримати кредит на вигідних умовах, які дозволять заплатити за послуги кредитора...

Як оформити кредитну карту? (3)

Сьогодні кредитна картка являється найбільш затребуваним банківським продуктом не тільки в нашій країні,...

Як розплатитись з боргами, якщо кредитів кілька? (2)

Наявність боргу може псувати не тільки фінансове становище, але й наше життя в цілому. Медики говорять,...

Додати коментар

######## ##  ## ##   ## ######## ###### 
##    ## ## ## ## ## ##    ##  ## 
##     ####  ## ## ## ##    ##    
######   ##  ## ## ## ######  ##    
##     ##  ## ## ## ##    ##    
##     ##  ## ## ## ##    ##  ## 
##     ##   ### ### ######## ###### 

Увійдіть, щоб приховати це поле