Як змінився кредитний ринок України за 30 років?

У 1991 році, щоб отримати кредит, треба було відпроситися з роботи, піти у відділення, чи не єдиного у місті, банку та півдня простояти у черзі. Попри всі старання, шанси отримати гроші в борг були мізерними й люди часто поверталися з порожніми руками. Натомість у 2021 році ринок кредитування нараховує понад 80 банків, сотні МФО та десятки інших фінансових компаній. А оформити кредит можна не виходячи з дому. Квантовий стрибок чи еволюція? Пропонуємо відстежити розвиток кредитного ринку за всю історію незалежності України.

Як змінювався кредитний ринок України протягом всієї історії незалежності?

Як виглядали кредити у лихі 90-ті?

26 грудня 1991 року офіційно розвалився Радянський Союз, а разом з ним, і ціла банківська система. Нова ера кредитування в уже незалежній Україні розпочалася після ухвалення закону "Про споживче кредитування". Згідно з постановою, люди могли отримати кредит на:

  • покупку меблів та техніки;
  • покупку автомобіля;
  • на особисті витрати.

Але після травматичного досвіду, населення перестало довіряти банкам. Певно ви не раз чули історії про те, як ваші бабусі та дідусі втратили всі заощадження після розпаду Союзу. Також люди боялися інфляції, яка тогоріч складала 67,7%, а у 1992 — майже 200%. Як результат, банківські кредити не мали попиту, а позичальники здебільшого брали гроші у підпільних кредиторів, які працювали під розписку.

Чинники, які сповільнювали розвиток кредитного ринку в 90-х:

  1. Мізерні зарплати.
  2. Страх брати позику.
  3. Низький рівень ВВП.

На той період, першими видавати позики почали: УкрСиббанк, Райффайзен Банк Аваль, ОщадБанк та ПриватБанк.

Оформлення кредиту у 2000-х: як українці дізнались про кредитну карту?

У 2000-х довіра до банків потрохи почала повертатись й люди знову стали користуватися позиками. Особливо на покупки товарів для дому. Наприклад, магнітофонів, пральних машин, холодильників та інших коштовних дрібниць. Тоді ще в магазинах були популярними кредитні точки, де можна було швидко оформити кредит. Щоправда, слід зауважити, що "швидко" на початку століття означало 1-2 години.

У другій половині нульових, українці дізналися про кредитні картки. Процентна ставка за користування карткою була незначна, тому більшість могла собі це дозволити. Плюс банки пропонували пільговий період до 25 днів, що лише додавало послузі популярності. Тоді на ринку лідирував ПриватБанк. Лише у 2006 році він встановив понад 10 тис. своїх банкоматів. А до 2009-го їхня кількість зросла до 20 тисяч.

Вже через кілька років на ринку почали з'являтися перші мікрофінансові організації. З цього почалася геть нова ера.

Умови кредитування у 2010-х

З кожним роком на ринку з'являлося все більше мікрофінансових організацій, які пропонували кредити на спрощених умовах. Вони не вимагали стосу документів. Все що було потрібно, це паспорт та ідентифікаційний код. Спершу МФО мали лише стаціонарні відділення, але до 2016 майже усі перейшли в режим онлайн. Відтак, подати заявку можна було не виходячи з дому.

Попри конкуренцію, банки не втрачали своїх позицій й близько 70% населення кредитувалося саме у них. Звісно, не обійшлося без маркетингових фішок. Наприклад, Пумб та ПриватБанк почали пропонувати:

  • Безкоштовні кредити до 20 000 грн до 30 днів.
  • Можливість збільшити суму безвідсоткового кредиту до 200 тисяч.
  • Відсоткову ставку до 15% на місяць.

До 2018 року мікрокредитування увійшло до щоденного ритму українців. Вони звикли, що взяти онлайн кредит можна у декілька кліків. Що кредитори працюють цілодобово, 7 днів в тиждень, а гроші приходять на банківську картку вже за 5 хвилин.

Ера МФО: Як взяти кредит онлайн сьогодні?

Готівка стала вимирати як динозаври, а інтернет-банкінг набрав небачених обертів. Українці зрозуміли, що тепер вирішити всі свої фінансові питання можна через телефон. Особливо, якщо йдеться про кредит онлайн на карту. Процедура оформлення виглядає наступним чином:

1) Зареєструватися на сайті кредитора.

2) Заповнити заявку.

3) Отримати схвалення.

4) Прив'язати катку будь-якого банку.

5) Пройти додаткову перевірку.

6) Підписати договір смс-кодом.

Позика буде у вашій кишені вже за кілька хвилин.


Зробити це можна 24/7. До того ж МФО не вимагають ані довідок про доходи, ані поручителів. Тож у вас є всі шанси отримати позику без відмови. Для постійних клієнтів компанії пропонують знижки до 90%, а на перший кредит діє акція -99%.

Погасити кредит можна так само просто як і отримати. Наприклад, у касі банку, через особистий кабінет або у терміналі обслуговування. Датою погашення вважається день, коли на рахунок кредитора вплинуть гроші. Враховуйте це, адже часом платіж може затриматися, а вам нарахуватися прострочення.

Читайте також: Інтернет-банкінг: чи завжди безпечний?

Додати коментар

##     ##  #######  ########   #######  ##     ## 
##     ## ##     ## ##     ## ##     ## ##     ## 
##     ## ##     ## ##     ## ##     ## ##     ## 
##     ## ##     ## ########  ##     ## ######### 
##     ## ##     ## ##     ## ##     ## ##     ## 
##     ## ##     ## ##     ## ##     ## ##     ## 
 #######   #######  ########   #######  ##     ## 

Увійдіть, щоб приховати це поле

Коментарі