Захист персональних даних в мережі: що потрібно знати?

В Україні є закон «Про захист персональних даних». Дотримуватись його повинен кожен громадянин, а також всі існуючі установи, починаючи від Товариств з обмеженою відповідальністю і закінчуючи державними установами найвищого щабля. Але, про що конкретно йдеться в даному законі? Та що слід відносити до конфіденційних даних?

Як захистити персональні дані в мережі?

Що вважається персональними даними?

Персональні дані – це будь-яка інформація про фізичну особу, наприклад, дані з паспорта, дата та місце народження, інформація про стан здоров’я, відомості про соціальне та матеріальне становище, про освіту, дані з трудової книжки, кредитна історія та багато іншого матеріалу. Список цей не закінчується, а навпаки – збільшується та модифікується.

Однак, кожен елемент окремо не можна вважати персональними даними, адже відомості повинні бути упорядковані, структуровані та поміщені до потрібної бази даних відповідно до категорії. Згідно з цим, кожна державна або комерційна установа має свою базу даних й повинна дотримуватись закону «Про захист персональних даних».

Закон – «Про захист персональних даних»

Закон України «Про захист персональних даних» від 1 червня 2010 року накладає заборону на збирання, зберігання та розповсюдження персональної інформації про фізичних осіб без їх згоди. Крім того, стаття 32 Конституції України запевняє право громадян на невтручання в приватне життя.

Згідно з ними, кожна установа чи будь-яка фізична особа, яка тою чи іншою мірою має стосунок до створення баз даних та опрацювання приватної інформації інших осіб, повинна отримати безпосередню згоду на це. Тому, перш ніж надати відомості про себе в інтернеті чи стаціонарних установах, кожна людина повинна ознайомитись з текстом згоди на обробку персональних даних, а потім підписати документ. Без цієї згоди будь-яка співпраця та користування послугами або здійснення покупок, де необхідне підписання договорів купівлі-продажі, буде неможливе.

Однак, варто розуміти, що даний закон дає право використовувати та обробляти персональні дані інших осіб тільки для внутрішніх потреб установи. В жодному разі не дозволяється передача інформації третім особам чи розміщення на платформах з загальним доступом. В протилежному випадку, це буде вважатись прямим порушенням прав людини.

Чому потрібно дбати про захист персональних даних в мережі?

Як шахраї отримують чужі персональні дані?

Сьогодні викрадення персональних даних стає все частішим явищем, яке, можливо, більше відоме під назвою фішинг. Фішери (шахраї, які полюють за конфіденційною інформацією користувачів інтернету) постійно застосовують нові та вдосконалені схеми шахрайства. На жаль кількість жертв фішингових атак також постійно збільшується.

Зокрема, найчастіше використовується розсилка листів на електронну пошту або смс-повідомлень з вірусними файлами чи посиланнями на шахрайські сайти. Як тільки жертва відкриває повідомлення, на його пристрої непомітно встановлюється вірусна програма, яка зчитує всю конфіденційну інформацію, в тому числі паролі та логіни від різних акаунтів, починаючи від соціальних мереж і закінчуючи профілями в інтернет-банкінгах чи інших платіжних системах.

Що стосується фишинг-сайтів, то вони працюють за схемою заманювання користувачів мережі за допомогою дуже привабливих пропозицій. Клієнту пропонують, наприклад, купити якийсь брендовий товар за дуже низькою ціною. Іноді фішери вдаються також до створення клонів відомих інтернет-магазинів або популярних сайтів з надання кредитів онлайн.

Як тільки клієнт пробує придбати товар або оформити послугу та вказує дані з паспорта з реквізитами карти, підставний сайт може блокувати здійснення операції (якщо мова йде про оформлення послуг кредитування) або списує кошти з рахунку та закриває доступ сайту (у випадку підставного інтернет-магазину).

Ще однією не менш популярною схемою фішинг-шахраїв являється поширення вірусів та викрадення персональної інформації в соціальних мережах. Люди, які користуються даними сервісами, не уважно дбають про захист паролів, більш того, вони самі часто відкривають доступ до конфіденційної інформації широкому загалу (публікують фотографій документів, висилають їх в приватних повідомленнях або приєднуються до сумнівних груп з підозрілими правилами).

Наслідки такої необережності та необдуманого користування соцмережами призводить до того, що рахунки таких осіб стають порожніми, або вони стикаються з шахрайством у кредитуванні (їх дані використовують для оформлення кредитів в нелегальних кредитних компаніях).

Що потрібно знати про захист персональних даних в мережі?

Як захистити свої персональні дані?

В добу дуже активного використання світової павутини безпека персональних даних повинна бути на важливому місці в кожного користувача. Дотримання дієвих правил безпеки допоможе не тільки захиститись від кредитного шахрайства та фішингових атак, але й не допустити потрапляння приватної інформації до широкого загалу (це особливо стосується приватної переписки, фото та відео матеріалів, а також можливо, авторських прав на художні твори і т.п.)

Ось кілька основних правил:

1. Перед тим, як підтвердити свою згоду на обробку персональних даних, не полінуйтесь почитати політику конфіденційності даного сервісу.
2. Завжди придумуйте складні паролі, а також не використовуйте один і той самий пароль для електронної скриньки, інтернет-банкінгу та профілю в соцмережі.
3. Завжди використовуйте подвійну верифікацію доступу на будь-які сайти. А якщо вибраний вами сервіс не проводить жодної верифікації, ним краще не користуватись (іноді, наприклад, можна зустріти пропозицію оформити кредит без верифікації карти, варто сказати, що такі умови можуть пропонувати тільки чорні кредитори, жодна порядна установа не погодиться надати кредит без повної перевірки клієнта та всіх даних).
4. Не відкривайте підозрілі повідомлення, а тим більше – не переходьте по посиланнях, отриманих з невідомих джерел.

Статті

Реструктуризація: що це та як оформити?

Маєте один або кілька кредитів, але з грошима не густо?...

Що таке кредитна історія

Кредитна історія – це термін, з яким обов’язково зіткнеться...

Бюро кредитних історій – список всіх БКІ України

Бюро кредитних історій, або скорочено БКІ – це установа,...

Кредит під 0

Кредит під 0 – це пропозиція більшості небанківських...

Коментовані статті

Вчасне погашення кредиту: чому це важливо? (4)

Кожен позичальник бажає отримати кредит на вигідних умовах, які дозволять заплатити за послуги кредитора...

Як оформити кредитну карту? (3)

Сьогодні кредитна картка являється найбільш затребуваним банківським продуктом не тільки в нашій країні,...

Як розплатитись з боргами, якщо кредитів кілька? (2)

Наявність боргу може псувати не тільки фінансове становище, але й наше життя в цілому. Медики говорять,...

Додати коментар

########  ####### ######## ##   ## ######## 
##   ## ##   ## ##   ## ##   ##  ##  
##   ## ##   ## ##   ## ##   ##  ##  
######## ##   ## ##   ## ##   ##  ##  
##   ## ##   ## ##   ## ##   ##  ##  
##   ## ##   ## ##   ## ##   ##  ##  
########  ####### ########  #######   ##  

Увійдіть, щоб приховати це поле