Як достроково розірвати кредитний договір?

Іноді люди роблять велику помилку, ставлячись легковажно до укладання кредитного договору. Через що виникають спори та непорозуміння між позичальником та кредитором. В деяких випадках найпростішим розв’язанням проблеми може стати дострокове розірвання кредитного договору. Чи завжди це можливо та як це зробити?

Як розірвати кредитний договір?

Правова характеристика кредитного договору

Кредитний договір – це документ, в якому детально прописуються всі права та обов’язки позичальника та кредитора й порядок їх виконання. Кожний договір повинен містити інформацію про сторони контракту: дані особи чи установи, котра надає гроші у позику та особи, котра їх отримує. Особливо важливою є інформація про предмет договору, тобто розмір кредиту, й, звичайно, розмір відсоткової ставки та інших додаткових платежів чи комісій.

Не менш важливою частиною контракту являються записи про термін повернення кредиту та порядок внесення платежів. Окремими пунктами прописуються наслідки невиконання зобов’язань та можливість зміни умов: продовження або дострокове погашення кредиту. А також в більшості випадків зазначається, за яких обставин дія договору буде припинена. Кредитний договір може бути розірваний, як з ініціативи позичальника, так і з ініціативи кредитора. В деяких випадках можливо навіть визнати кредитний договір недійсним.

Розірвання кредитного договору кредитором

Законодавством передбачені випадки, коди кредитор може в односторонньому порядку припинити дію договору, тобто його розірвати. Таке може трапитись, якщо позичальник грубо порушує умови. Як правило, це: суттєве прострочення платежів , несплата відсотків або утрата (продаж) майна, що було оформлено під заставу, і кредитору стало про це відомо.

Достроково розриваючи угоду, кредитор обов’язково вимагатиме повного погашення боргу, цілковиту сплату відсотків, комісій, штрафів та інших можливих витрат, пов’язаних з обслуговуванням даного клієнта. При чому сплатити вказані кошти буде потрібно терміново, тобто напротязі нового терміну, визначеного кредитором. В залежності від суми боргу та попереднього строку, такий термін може становити від 1 до 30 днів.

Розірвання договору в односторонньому порядку, переважно стосується банківських кредитів. Вкрай рідко, мова про здійснення даної процедури може заходити у стосунку до кредитів онлайн. Це пов’язано з тим, що кредитні компанії надають позики на менші суми та коротші терміни.

Коли та хто може розірвати кредитний договір?

Розірвання кредитного договору позичальником

У фінансових відносинах між громадянами та кредитними організаціями можна зустріти випадки, коли ініціатором розірвання кредитного договору стає позичальник. Такі дії позичальників також передбачені та контролюються українським законодавством. Їх здійснення може проходити за добровільної згоди обох сторін або в судовому порядку.

Найчастіше клієнти вимагають розірвання кредитного договору або визнання його недійсним у випадках: суттєвої зміни своїх обставин, при виявленні помилок в кредитному договорі або, коли кредитор вчиняє неправомірні дії щодо позичальника чи грубо порушує правила договору (передає справу колекторам раніше терміну передбаченого у договору, особисто залякує та вимагає негайного погашення боргу без вагомих на це підстав).

Закон України про споживчий кредит дозволяє розірвання кредитного договору в односторонньому порядку зі сторони позичальника протягом 14 днів, з моменту його підписання. При цьому позичальник повинен негайно повернути кредитні кошти в повному розмірі, оплатити нараховані відсотки та вартість всіх інших послуг, пов’язаних з користуванням кредитом.

Якщо клієнт хоче розірвати договір після спливу двотижневого терміну, то в такому разі необхідно постаратись дійти спільної згоди з кредитною установою. Якщо кредитор не погоджується на вашу пропозицію, розірвання контракту можливе тільки після звернення з відповідним клопотанням до суду та після видачі судового рішення на користь позичальника. Тобто, розірвання кредитного договору без згоди кредитної компанії чи банку можливе тільки після дозволу суду.

Різниця між розірванням договору та достроковим погашенням боргу

Коли ми говоримо про розірвання кредитного договору та дострокове погашення боргу, то і перша і друга процедура передбачають повне погашення боргу, оплату всіх послуг та нарахованих відсотків. Проте між ними також є відмінностi. Перш за все вони стосуються обставин, за яких використовується перша чи друга процедура, а також умов, прописаних в контракті. Що це означає?

Іноді в кредитному договорі може не передбачатись або не дозволятись можливість дострокового погашення. Адже, кредитор зацікавлений в тому щоб клієнт якомога довше користувався кредитом. Чому? Від цього напряму залежить дохід фінансової установи. Чим довше клієнт буде виплачувати свій борг, тим довше будуть нараховуватись відсотки, а отже кредитор більше заробить.

Якщо позичальник не може виконати умов прописаних в договорі, а саме: вносити платежі в зазначені терміни з причини виникнення нових обставин, наприклад, переїзд за кордон чи втрата постійного джерела доходу, тоді можна говорити про розірвання кредитного договору.

Але, якщо в договорі є пункт про дострокове погашення боргу й там чітко прописано, за яких обставин можна достроково сплатити кредит, в який спосіб будуть чи не будуть перераховуватись проценти та порядок здійснення такої процедури, то немає жодного смислу говорити про розірвання договору. По суті від застосування однієї чи іншої процедури результат буде однаковим, як для однієї так і для другої сторони.

 

 

Статті

Гроші в борг: всі варіанти отримання фінансової допомоги

Економічна ситуація в нашій країні все ще залишає бажати...

Як отримати кредит онлайн без відмови?

Фінансові проблеми можуть виникнути навіть в максимально...

Арбітражний керуючий: хто він і яка його роль?

Після набуття чинності оновленого Кодексу з процедур...

Боргова яма: як швидко з неї вибратись?

На жаль, сьогоднішні реалії життя змушують багатьох...

Фінансовий омбудсмен: хто він та коли потрібен?

Багато наших співвітчизників час від часу стикаються...

Додати коментар

########  #######  ###### #### ##   ## 
##   ## ##   ## ##  ## ## ## ## ## 
##   ## ##   ## ##    ## ## ## ## 
######## ##   ## ##    ## ## ## ## 
##   ## ##   ## ##    ## ## ## ## 
##   ## ##   ## ##  ## ## ## ## ## 
########  #######  ###### #### ### ### 

Увійдіть, щоб приховати це поле