Викрадення персональних даних: в чому небезпека?

Винахідливість фішинг-шахраїв не знає меж. Вони можуть маскуватись під ваш банк, інтернет-магазин, компанію, яка шукає співробітників або вигідну лотерею чи інші знайомі вам інтернет-ресурси. Все це для того, щоб заволодіти конфіденційною інформацію довірливих користувачів інтернету. Для чого зловмисникам потрібні ваші персональні дані? Та чому їх викрадення надзвичайно небезпечне?

Чим загрожує викрадення персональних даних?

Персональні дані

Перш ніж сказати, де саме може ховатись небезпека, тобто де вас підстерігають шахраї, варто поговорити про те, яка саме інформація їм потрібна та що відноситься до персональних даних?

Отже, персональними даними слід вважати будь-яку інформацію, яка містить важливі відомості про особу та дає можливість її ідентифікувати. В Україні, як загалом по цілому світі, діє закон, який забороняє збирати, зберігати та розповсюджувати персональні дані фізичних осіб без їх згоди.

Тому, звертаючись в банківське відділення для відкриття рахунку чи оформлення кредиту, або навіть відвідуючи терапевта, нам дають підписати документ, який засвідчує згоду на обробку персональних даних. Відтак установа отримує можливість працювати з нашими відомостями, але це все ж не дає права передавати нашу конфіденційну інформацію іншим особам чи установам.

Ці ж самі правила стосуються користування інтернет-сервісами. Відвідуючи будь-який сайт вперше, ви безперечно неодноразово стикались зі спливаючими вікнами, в якому вас просять погодитись на обробку персональних даних. Це важлива вимога у обслуговуванні інтернет-користувачів, адже, ваша ІР-адреса, електронна пошта, номер телефону, який іноді потрібно вказати для авторизації на різних сервісах та інші електронні дані також підпадають під поняття персональних даних.

Як та де шахраї викрадають персональні дані?

Як захистити персональні дані від викрадення?

Сьогодні найпопулярнішим способом викрадення персональних даних вважається фішинг, тобто виманювання конфіденційної інформації через інтернет-ресурси. Кількість злочинів, здійснених фішинг-шахраями з року на рік росте, адже інтернет-простір став невід’ємною частиною нашого життя: він виконує функцію не тільки інформаційної площадки, але й являється інструментом для здійснення покупок, розрахункових операцій , оформлення різних послуг, а також становить найшвидший та найзручніший спосіб обміну документами між різними установами та фізичними особами.

Світова павутина дозволяє вирішити різні формальності дистанційно, а також містить практично повну інформацію про кожного користувача інтернету, і навіть про тих осіб, які жодного разу не користувались мережею (особи похилого віку, деякі пенсіонери), що являється досить привабливим полем для діяльності зловмисників.

Хоча в нашій державі діє спеціальний закон «Про захист персональних даних», проте стовідсоткової охорони він не дає. Фішери постійно створюють нові та удосконалені схеми виманювання конфіденційної інформації. Один з найбільш дієвих – це розсилка вірусних програм, які миттєво зчитують всю інформацію на електронних пристроях.

Як правило, файли з такими програмами надходять на електронну пошту або в смс-повідомленнях, маскуючись під важливі листи, наприклад, з банку, з певних державних установ чи з відомих інтернет-магазинів або сервісів програмного забезпечення. В таких листах завжди міститься заклик перейти за посиланням. Як тільки жертва виконує вимогу, на комп’ютері чи смартфоні непомітно встановлюється вірус, який зчитує всі паролі та логіни. А це означає, що вся інформація про вас уже в руках шахраїв.

Чим загрожує викрадення персональних даних?

Отримавши доступ до електронної пошти, соціальних мереж, до облікових записів в сервісах програмного забезпечення, а також до iнтернет-банкінгу та електронних гаманців, шахраї можуть дістатись не тільки до ваших грошей, але й заволодіти копіями основних документів (паспорта, ідентифікаційного коду та інше) та також іншою цінною інформацією.

Тут варто зазначити, що порожній банківський рахунок – це далеко не найгірші наслідки викрадення персональних даних. Володіючи конфіденційною інформацією, шахраї можуть оформити кредити на ваше ім’я, при чому не на малу суму. Як це можливе?

Звичайно, якщо б хтось прийшов в банк з копіями чужого паспорта, то такій особі ніхто б не видав жодного боргового зобов’язання, навіть, у випадку максимально схожої зовнішності. Для банківського кредиту обов’язково знадобляться оригінали документів, тому шахраї часто вдаються до їх підроблення або до оформлення кредитів онлайн в дистанційних кредитних компаніях (тут потрібна тільки інформація з паспорта та ідентифікаційний код, а іноді скановані копії документів).

Тому, якщо ви не турбуєтесь в належний спосіб про безпеку персональних даних, не дивуйтесь, якщо одного дня отримаєте дзвінок з проханням погасити величезний борг, а то й не один.

Що робити, якщо персональні дані викрадено?

Як захистити свої персональні дані?

Щоб не стати жертвою фішерів, а також захиститись від кредитного шахрайства, варто заздалегідь подбати про безпеку персональних даних.

Перше, що можна зробити – це встановити для себе правило використовувати тільки ліцензійне програмне забезпечення, не завантажувати жодних «піратських» матеріалів та придбати надійну антивірусну програму.

Також, завжди пам’ятайте про небезпеку, яку можуть нести повідомлення з незнайомих адрес та номерів. А якщо повідомлення отримане нібито зі знайомого ресурсу, про всяк випадок краще не переходити за посиланням (якщо потрібно зробити актуалізацію чи інші дії на відомому вам сайті, безпечніше буде відвідати сайт безпосередньо через браузер, а не через отримане посилання).

І останнє, ніколи не встановлюйте простих паролів (типу 12345), не користуйтесь інтернет-банкінгом та іншими вразливими сайтами через мережи громадських місць, а також, перш ніж здійснити покупку через інтернет та прив’язати банківську карту, переконайтесь в надійності та легальності магазину.

Статті

Реструктуризація: що це та як оформити?

Маєте один або кілька кредитів, але з грошима не густо?...

Що таке кредитна історія

Кредитна історія – це термін, з яким обов’язково зіткнеться...

Бюро кредитних історій – список всіх БКІ України

Бюро кредитних історій, або скорочено БКІ – це установа,...

Кредит під 0

Кредит під 0 – це пропозиція більшості небанківських...

Коментовані статті

Вчасне погашення кредиту: чому це важливо? (4)

Кожен позичальник бажає отримати кредит на вигідних умовах, які дозволять заплатити за послуги кредитора...

Як оформити кредитну карту? (3)

Сьогодні кредитна картка являється найбільш затребуваним банківським продуктом не тільки в нашій країні,...

Як розплатитись з боргами, якщо кредитів кілька? (2)

Наявність боргу може псувати не тільки фінансове становище, але й наше життя в цілому. Медики говорять,...

Додати коментар

######## ##  ## ##   ## #######  ####### 
##   ## ## ## ##   ## ##   ## ##   ## 
##   ##  ####  ##   ## ##   ## ##   ## 
########   ##  ##   ## ##   ## ##   ## 
##      ##   ##  ## ##   ## ## ## ## 
##      ##   ## ##  ##   ## ##  ## 
##      ##    ###   #######  ##### ## 

Увійдіть, щоб приховати це поле