Чи можна визнати кредитний договір недійсним?

Іноді процедуру визнання договору недійсним плутають з розірванням кредитного договору. Однак, це зовсім різні поняття, що відрізняються як умовами, через котрі можуть застосовуватись, так і наслідками, котрі виникають після їх застосування. Що насправді означає визнання кредитного договору не дійсним? Хто може прийняти таке рішення? За яких обставин договір може бути визнаний недійсним?

Визнання кредитного договору недійсним.

Що слід розуміти під поняттям визнання договору недійсним?

Визнання кредитного договору недійсним передбачає повернення сторін договору у початкове положення, тобто те, яке було до підписання документу. Сторони контракту в такому випадку зобов’язуються повернути все отримане за договором. А саме: позичальник повертає повну суму кредиту онлайн або іншого виду кредитів, тобто тіло позики, а кредитор повертає відсотки та інші платежі, сплачені позичальником.

Така процедура, зрозуміло, в більшій мірі вигідна клієнту ніж фінансовій установі. Адже загальна вартість відсотків, сплачених клієнтом під час користування позиковими коштами може значно перевищувати основну суму кредиту. Крім того, позичальник звільняється від кредитного зобов’язання і при цьому не поносить жодних особистих витрат.

А це, в свою чергу, сильно відрізняє процедуру визнання договору недійсним від процедури розірвання кредитного договору, які між собою часто плутають. У випадку застосування другої, фінансова установа виграє більше, тому що на клієнта накладається обов’язок виплатити не тільки тіло, але також і відсотки та інші кошти пов’язані з наданням договору за весь час, протягом якого клієнт користувався кредитом.

Хто може приймати рішення про визнання кредитного договору недійсним?

Проблемні договори, а саме ті, котрі можуть визнаватись не дійсними, бувають двох видів. Перший – договори, котрі укладались з грубим порушенням законодавства. Це автоматично означає, що вони ніколи не були дійсними. А отже, для визнання їх недійсними, немає потреби звертатись до суду. Якщо винна сторона не погоджується вирішити ситуацію в належний спосіб і добровільно відшкодувати (повернути) витрачені кошти, тоді, звичайно, єдиний вихід – звернення з клопотанням до суду.

Другий – договори, укладені в неналежний спосіб, проте вони не мають прямих доказів, котрі підтверджували б порушення норм законодавства. Також, це можуть бути контракти, що певним чином порушують права споживачів, однак законодавством дана ситуація чітко не прописується. Для вирішення такого роду справ, звернення до суду являється обов’язковим. Тільки суд має право приймати рішення щодо визнання кредитного договору недійсним, перед цим провівши ряд експертиз та отримавши переконливі докази. Дана практика часто використовується у випадку застосування процедури банкрутства

Хто та за яких обставин може визнати кредитний договір недійсним?

Підстави для визнання кредитного договору недійсним

Перша й одна з найвагоміших підстав, через яку можна звертатись з проханням про визнання кредитного договору недійсним – це укладання контракту з недієздатною особою або особою, котра була в недієздатному стані на момент підписання угоди (в стані алкогольного чи наркотичного сп’яніння, та ін.). Для цього суд призначає судово-медичну експертизу для визначення психічного стану позичальника. Однак, навіть, якщо висновок експертизи підтвердить недієздатність особи, суд не зобов’язаний прийняти рішення на її користь, адже до уваги беруться також й інші чинники.

Друга, не менш поширена проблема – укладання договору з приховуванням інформації або шляхом застосування прямого обману. Сторона, котра позивається, повинна довести факти, підтверджуючі неправомірність дій другої сторони. Зважаючи на різні чинники та серйозність справи, суд може призначити додаткове розслідування. При цьому головним фактором, що впливатиме на рішення, буде тільки виявлення дій, спрямованих на обман особи, а мотиви, з яких це було зроблено, матимуть другорядне значення.

Також підставою для визнання договору недійсним може бути його укладення на вкрай не вигідних умовах для клієнта. Така угода могла підписуватися за особливо тяжких обставин, наприклад: смерть годувальника, загроза банкрутства, важка хвороба одного із членів сім’ї інші критичні економічні чи соціальні обставини. Позивач повинен довести, що при відсутності даних обставин, кредитний договір в жодному разі не був би підписаний.

Наслідки визнання кредитного договору недійсним

Визнання кредитного договору недійсним не створює жодних юридичних наслідків, окрім обов’язку повернення сторонами одна одній майна чи коштів, отриманих унаслідок підписання угоди. Проте, у разі доведення вини однієї зі сторін, до повернення або відшкодування коштів може бути зобов’язана тільки винна сторона.

В залежності від ситуації, суд може призначити компенсацію збитків і моральної шкоди одній зі сторін договору, без обов’язку повернення коштів другою стороною. Також бувають випадки, коли суд для винної сторони призначає виплату отриманих коштів від іншої сторони та відшкодування моральної шкоди, при цьому потерпіла сторона зобов’язується повернути отримане за договором на користь держави.

 

 

Статті

Гроші в борг: всі варіанти отримання фінансової допомоги

Економічна ситуація в нашій країні все ще залишає бажати...

Як отримати кредит онлайн без відмови?

Фінансові проблеми можуть виникнути навіть в максимально...

Арбітражний керуючий: хто він і яка його роль?

Після набуття чинності оновленого Кодексу з процедур...

Боргова яма: як швидко з неї вибратись?

На жаль, сьогоднішні реалії життя змушують багатьох...

Фінансовий омбудсмен: хто він та коли потрібен?

Багато наших співвітчизників час від часу стикаються...

Додати коментар

##   ## ##   ## ######## ##   ## ##   ## 
##   ## ##   ##  ##  ##   ## ##  ## 
##   ## ##   ##  ##  ##   ##  ## ##  
##   ## ##   ##  ##  ##   ##  ###  
 ##  ## ##   ##  ##  ##   ##  ## ##  
 ## ##  ##   ##  ##  ##   ## ##  ## 
  ###   #######   ##   ####### ##   ## 

Увійдіть, щоб приховати це поле